Život a myšlení jednoho z nejvýznamnějších pražských rodáků a intelektuálů 20. století Viléma Flussera představuje nová výstava v Galerii Akademie múzických umění.
Přehlídka nazvaná Bezedno začala toto úterý, v prostorách školy na Malostranském náměstí potrvá do 7. května.
Kombinací archivních dokumentů a uměleckých projektů, na nichž se Flusser podílel, výstava propojuje autorův soukromý a profesionální život poznamenaný několika emigracemi s jeho myšlenkami, texty a uměleckými aktivitami.
Flusser se narodil v Praze roku 1920 ve středostavovské židovské rodině. V roce 1938 byl kvůli nástupu nacismu donucen k emigraci. Se svojí budoucí ženou Edith odjel nejprve do Londýna, později přesídlili do Brazílie.
Flusserovo myšlení je poznamenáno konfliktem klasické osvícenské filozofie, v níž byl vzdělán, s utopickými podmínkami radikálně cizí modernity, do níž byl vržen.
V reakci na beznaděj, kterou vyvolal holokaust a vyhlazení Flusserovy rodiny, autor přinášel originální filozofické úvahy o světě vědeckého pokroku, automatizace a migrace.
Po návratu do Evropy se Flusser během 80. let stal jedním z proroků nastupující elektronické éry. Přestože zemřel na samém počátku internetové doby, jeho chápání sítí a komunikace je přiléhavé i pro současnou situaci, tvrdí autoři výstavy.
Flusser se pokoušel o novou, utopickou formu myšlení, sám ji označoval za "syntetické myšlení" založené na technických obrazech.
Výstava v Galerii Akademie múzických umění kromě předmětů a rukopisů z jeho archivu obsahuje díla umělců, kteří Flussera znali a uctívali, i těch, kteří se jeho teoriemi volně inspirovali.
Je mezi nimi mnoho mezinárodně uznávaných osobností, jmenovitě Luis Bec, Michael Bielicky, Harun Farocki, Joan Fontcuberta, Fred Forest či Andreas Müller-Pohle. Nechybí ani tvorba českých výtvarníků Jiřího Hankeho, Jiřího Skály a Martina Kohouta.
V rámci výstavy se 7. a 8. dubna uskuteční mezinárodní sympozium zvané Hra proti aparátu – Filozofie médií a kultury Viléma Flussera. Zaměří se na reflexe kultury, kterou určují počítačové technologie, ale také staré techniky písma, zobrazování či počítání formující vědění a vnímání.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist