Ve věku dvaašedesáti let zemřel fotograf Jan Malý, jeden z autorů rozsáhlého a dlouhodobého projektu Český člověk.

O úmrtí Malého informoval kurátor Pavel Vančát, který fotografovi před třemi lety připravil výstavu v pražské galerii Leica.

Ta připomněla i cyklus Český člověk, jehož autory vedle Malého byli od roku 1982 Jiří Poláček a Ivan Lutterer. Všichni už jsou nyní po smrti.

Výsledný archiv, který je stále doplňován, představuje sociologicky a etnograficky neocenitelnou studii Čechů a jejich měnících se podob.

 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.
 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.

„Lidé jsou vytrženi ze svého typického prostředí, a přesto plasticky reprezentují součást české společnosti. Soubor Český člověk se během tří dekád stal jedinečným průvodcem proměnami vkusu a v obrazech zachycuje esenci toho, co znamená českým člověkem být,“ napsaly o cyklu dříve Hospodářské noviny.

K nejvýraznějším Malého cyklům dále patří záznamy prostředí pražské herny U Nováků či jazzklubu Reduta z poloviny 70. let.

Podle kurátora Vančáta se řadí k nejživějším obrazům tehdejší doby a spojují v sobě zdravý sociální reflex, postřeh vycvičeného oka i odvahu riskovat.

Jan Malý patřil k první generaci absolventů katedry fotografie na pražské FAMU (1973 až 1978). Podle Vančáta se sice méně prosazoval, o to více jsou jeho snímky citlivé, skromné a zemité.

Jeho cykly staví na porozumění a vhledu, protkaného pobavenou ironií a jindy zas jemnou melancholií.

Od 80. let se Malý na popud historiků Rostislava Šváchy a Petra Wittlicha věnoval dokumentaci tehdy opomíjené předválečné architektury.

Jeho snímky secesní, kubistické a funkcionalistické architektury na pozadí normalizační šedi mají kromě profesionální bravury jemnou ironii. Fotografie architektury se pak Malému stala celoživotním zájmem.

V 90. letech se Malý vrátil k samostatné tvorbě skrze černobílé záběry mořského pobřeží z francouzské Bretaně (1992) a především přes cyklus Na silnici (1990 a 1991).

V něm v postavách trhovců a improvizovaných stánků podél silnic zachytil bizarně neohrabané počátky českého kapitalismu.

Když pražská Leica Gallery roku 2013 vystavila díla Jana Malého, šlo o jeho první samostatnou přehlídku po 33 letech.

„Portréty a barevné zátiší z posledních let ale svědčí o tom, že nejcennějším rysem tvorby Malého zůstává nepolevující vnímavost, která mu vydobyla výsadní místo v českém sociálním dokumentu,“ napsaly o výstavě Hospodářské noviny.

Poprvé tvorbu Jana Malého české veřejnosti roku 1980 představila významná osobnost tuzemské fotografie a signatářka Charty 77 Anna Fárová, z politických důvodů se ale výstava musela odehrát v utajení.

Jan Malý retrospektivu v pražské Leica Gallery chápal „jako zadostiučinění, které zmírnilo bolest ze ztráty archivu i rozčarování z toho, kam se fotografie jako řemeslo ubírá,“ napsal časopis Respekt. Podle něj Malý nikdy nepřekonal odpor k počítačům, digitalizaci považoval za úpadek fotografického řemesla a odmítal se na ni adaptovat.

„I proto mu ubývalo zakázek a v posledních letech upustil i od autorské tvorby. Fotografie pro introvertního paličáka totiž navždy znamenala jedinečnost filmu a prostředí temné komory,“ uvedl Respekt.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist