Stodvacáté výročí narození plzeňského rodáka a světově uznávaného designéra Ladislava Sutnara připomene měsíční výstava obrazů Venuší, které se v Evropě objeví vůbec poprvé.

Plzeňská expozice nazvaná CXX LS začne v Galerii Ladislava Sutnara tento čtvrtek, potrvá do 9. prosince.

Galerie vystaví Sutnarovy obrazy Venuše, které více než 40 let ležely ve skladu v New Yorku. "Nechci je moc vystavovat, ale slíbil jsem, že ukážeme ochutnávku těch malých Venuší při jeho výročí narození. To jsou věci, které svět neviděl," říká děkan Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara ZČU Josef Mištera.

Fakulta po výstavě zajistí restaurování Venuší, které byly kdysi vystaveny v New Yorku. 22 obrazů Venuší fakultě věnoval umělcův syn Radoslav.

"V galerii je devět Venuší třetinového formátu oproti ostatním a 12 grafik, kde jsou také motivy Venuše," doplňuje proděkan fakulty Jindřich Lukavský.

Dvacet Venuší pracovníci přivezli před dvěma měsíci z New Yorku. "Tam byly deponované od konce 70. let a na žádné další výstavě se neobjevily. Je to velký objev pro sběratele a kunsthistoriky," dodává Lukavský.

Přehlídka dále zahrne ještě Sutnarův cyklus grafik Strip Street.

Ředitel Západočeské galerie v Plzni Roman Musil toto úterý uvedl, že plánovaná nová regionální galerie v Plzni za 820 milionů korun v posledním, pátém nadzemním podlaží počítá se stálou výstavní síní Ladislava Sutnara.

Na 166 metrech čtverečních by zde měly být nejen Venuše, ale také 40 darovaných publikací ze 30. let se Sutnarovými grafickými úpravami, dále hračky, které vlastní fakulta, keramika či loutky.

"Lze také jednat o zápůjčce uměleckoprůmyslového designu s několika soukromými sběrateli," vysvětluje Roman Musil.

Podle něj i děkana Josefa Mištery nikde na světě neexistuje stálá galerie Sutnarových děl.

Projekt galerie v Plzni, která má od loňska stavební povolení a čeká na 60procentní státní dotaci, vychází z tradic českého funkcionalismu 20. a 30. let minulého století, tedy ze Sutnarovy doby. Výtvarník v roce 1939 emigroval do USA.

Plzeňská fakulta darem dostala také 26 beden z washingtonských Archivů amerického umění. V krabicích jsou texty, dopisy, skici i popisy vzniku Sutnatových slavných značek.

Na ně už nám projektují sutnarovský archiv a studovnu u vrátnice fakulty, které by měly být hotové na letní semestr. Snažíme se akreditovat doktorandská studia, vědecky by tam pracovali naši studenti," doplňuje Josef Mištera.

Materiály by chtěl využít pro další výstavy.

Ty mají prezentovat způsob Sutnarova myšlení, které je podle Mištery pro studenty pořád inspirativní.