Akční seriál odehrávající se v "reálném čase", série 24 hodin, ovládl letošní 58. ročník výročních cen americké Akademie televizních věd a umění. Prestižní ceny Emmy, obdobu filmových Oscarů, dále získal satirický seriál The Office, politické Západní křídlo či britská historická minisérie Královna Alžběta I.

Televizní ceny Emmy byly uděleny v noci na včerejšek v divadle Shrine Auditorium v kalifornském Los Angeles.
Seriál 24 hodin, který v USA v lednu příštího roku vstoupí již do šesté sezóny a na rozdíl od České republiky patří na amerických obrazovkách k nejsledovanějším projektům svého žánru, čekal na prestižní ocenění čtyři roky - nominován byl v dramatické kategorii pravidelně od roku 2002.

Nyní se stal nejlepším dramatickým seriálem roku a hlavní cenu za nejlepší mužský herecký výkon si odnesl i Kiefer Sutherland, představitel Jacka Bauera, špičkového vládního agenta bojujícího proti mezinárodnímu terorismu. Celkem si seriál 24 hodin odnesl v hlavních kategoriích pět cen Emmy, nominován byl dvanáctkrát.

Kategorii komediálních televizních projektů letos jasně vévodil seriál The Office, americká adaptace stejnojmenného úspěšného britského satirického seriálu, vtipně parodujícího všední život ve velkých firmách. Americká verze The Office stejně jako 24 hodin získala pět trofejí Emmy. 

Naopak zcela s prázdnou odešli z obou hlavních soutěží loňští favorité - dramatický seriál Lost (Ztraceni) a komediální Desperate Housewives. Úspěšné seriály neproměnily jedinou nominaci, ačkoliv Lost jich měl letos devět a Zoufalé hospodyňky (Prima je bude vysílat coby Zoufalé manželky) měly šanci v sedmi kategoriích. 

Velkou příležitost oslavovat dostali tvůrci politického seriálu z prostředí Bílého domu The West Wing, který kdysi běžel v Česku jako Západní křídlo. Díky vítězství Alana Aldy v kategorii nejlepší dramatický herecký výkon ve vedlejší roli má Západní křídlo za celé období svého vysílání na kontě 26 televizních cen Emmy. Víc trofejí v historii žádný seriál nezískal. 

I ženskou hereckou kategorii ovládl politický seriál: Mariska Hargitayová byla odměněna za svůj výkon v seriálu Law & Order: Special Victims Unit. Kategorii televizních minisérií naopak vévodila historie. Velkorozpočtový britský projekt Královna Alžběta I., který spoluprodukovala HBO, získal mimo jiné cenu za nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli a cenu za režii. 

Ceremoniál se nesl v duchu vzpomínek na nedávno zemřelého televizního producenta Aarona Spellinga, na něhož ve Shrine Auditorium zavzpomínaly herečky z jeho nejslavnějších seriálů.

Emmy Awards: hlavní kategorie

 

Nejlepší dramatický seriál

24 hodin

 

Nejlepší komediální seriál

The Office

 

Nejlepší televizní minisérie

Elizabeth I.

 

Herec v hlavní roli - drama

Kiefer Sutherland (24 hodin)

 

Herečka v hlavní roli - drama

Mariska Hargitay (Law & Order)

 

Herec v hlavní roli - komedie

Tony Shalhoub (Monk)

 

Herečka v hlavní roli - komedie

Julia Louis-Dreyfusová (The New Adventures of Old Christine)

 

Nejlepší režie

24 hodin

Hospodářské noviny, 29.8.2006, autor: Irena Zemanová

Související