43vik29.jpgVzpomenete si, kterou knihu jste přečetl jako první?
Já vůbec nebyl na pohádky, ač mi byly předčítány. Přestože jsem se číst naučil ještě před první třídou, do knížek se mi nechtělo. Ale vzpomínám si, že jsem musel dědečkovi předčítat z černé kroniky Rudého práva, to měl rád. Pak mě naši odvezli do Anglie a tam jsem dlouho četl jen komiksy. Ta první knížka přišla docela pozdě, až tak v devíti letech věku, a byl to myslím Timur a jeho parta Arkadije Gajdara. Přišlo mi to strašně dobrodružné a romantické.

Co jste četl naposledy?
Bukowského Dějiny obyčejného šílenství. Já tohohle autora dlouho neměl rád, teď mu pomalu přicházím na chuť. Je úplně jiná krevní skupina než já, ale kupodivu mi to nevadí.

Jak často si kupujete knížky - a kolik jich přibližně koupíte za rok?
Pracuju v nakladatelství, takže to mám jednodušší v tom, že všechno, co Argo vydá, mám zadarmo. Tím pádem moc knížek jinde už nekupuju. Viděl bych to tak na deset titulů ročně.

Jakou knihu jste si koupil naposledy?
Pražské ghetto v obrazech od Arna Paříka. Budu tu publikaci potřebovat jako jeden z informačních zdrojů k chystanému románu Lord Mord.

Jakému typu četby dáváte přednost?
Když se připravuju na některou svou prózu, studuju hlavně odborné práce a monografie historické, umělecké, architektonické. Pokud čtu pro radost, jsou to vždycky silné příběhy, s výraznými postavami a pokud možno originální zápletkou. Mou libůstkou jsou horory.

Četl jste nějakou knihu víc než jednou? Proč?
Třeba Stokerova Draculu, Levinovu Rosemary má děťátko, Christieové Vraždit je hračka a pár dalších. Těšil jsem se, že zážitek bude stejně tak silný jako při prvním čtení, ale většinou jsem pak už viděl příliš mnoho slabin těch textů. Jsem docela kritický čtenář. Ovšem u Jména růže Umberta Eca jsem to měl naopak: vraha už jsem znal, a napodruhé jsem si užil tu geniální konstrukci a tu desateronásobnou dávku informací. Ta knížka se na jedno čtení strávit ani plně ocenit nedá.

Můžete uvést aspoň jeden důvod, proč by se měly číst knihy?
Protože poznávat svět pouze přes vlastní zkušenost je jednak unavující, jednak pošetilé. S jednou dobře zásobenou knihovnou v sobě je k tomu člověk mnohem líp vybaven. Na žánru zas tolik nezáleží.

A vaše tři nejoblíbenější knihy?
Michail Bulgakov: Mistr a Markétka
John Fowles: Francouzova milenka
Robert Graves: Řecké mýty

Miloš Urban (*1967)
Vystudoval anglistiku a nordistiku na FF UK v Praze. Vydal romány Poslední tečka za rukopisy, Sedmikostelí, Hastrman, Paměti poslance parlamentu, Stín katedrály a Santiniho jazyk, pod názvem Pole a palisáda autorsky zpracoval pověst o kněžně Libuši. Je rovněž autorem divadelních her Trochu lásky a Nože a růže.