Zájemci o dílo významného poválečného českého surrealisty Václava Tikala (1906 až 1965) mají jednu z posledních příležitostí spatřit  širší přehled jeho díla. Na retrospektivní výstavě Tikalových obrazů z let 1942 až 1965 v prostorách pražské Galerie U Betlémské kaple je vystaveno devadesát Tikalových obrazů.

Tikal
Autoportrét, 1942, olej, plátno,72x62 cm

Snímek: Galerie U Betlémské kaple

Nejpůsobivější jsou sugestivní surrealistická plátna vytvořená v době, kdy Tikal působil ve Skupině RA (spolu s J. Istlerem, L. Kunderou, B. Lacinou, V. Reichmannem a dalšími). Výstava zahrnuje ovšem i dílo z jeho posledního životního období, kdy silně tíhl k informelu 60. let.
Václav Tikal byl v začátcích své tvorby ovlivněn především imaginativními proudy, hlavně dílem Chirikovým a Dalího. Od roku 1942 měl blízko k názorům K. Teigeho, později vystupoval se Skupinou RA. Po jejím zániku spolupracoval s poválečnými surrealisty a podílel se na ilegálních sbornících Znamení zvěrokruhu. "Václav Tikal patří k autorům, jejichž tvorba nebyla dosud plně doceněna," říká Andrej Boloňský z Galerie U Betlémské kaple.
Důkazem toho je, že dosud nevyšla žádná jeho reprezentativní monografie. Tento dluh by měla splatit rozsáhlá monografie s více než dvěma stovkami barevných reprodukcí, jejímž autorem je ředitel Galerie výtvarného umění v Chebu Jiří Vykoukal a kterou právě vydalo nakladatelství Vltavín.
V tuzemských aukcích se objevují práce Václava Tikala z různých období jeho tvorby, ale vždy jen jednotlivě. Málokdy se stane, aby zůstaly neprodány. Příležitost k nákupu, již dostávají sběratelé nyní, je třeba využít.

Naďa Klevisová

Výstava
Václav Tikal: Retrospektiva, Galerie U Betlémské kaple, Praha, Betlémské nám. 8, do 6. května

Kniha
Jiří Vykoukal: Václav Tikal, Nakladatelství Vltavín, Praha 2007, 1490 Kč