Když před dvěma lety přišla známá Galerie Leica o lukrativní prostory na Pražském hradě, přišla její ředitelka Jana Bömerová se zajímavým řešením. Vytvořila výstavu ve vlaku, který objížděl naše města.

Letos však zřejmě projekt Galerie ve vlaku skončí. Galerie Leica ho nebude dále schopna financovat, protože jí nezaplatil sponzor, sdělila novinářům ředitelka Jana Bömerová. Vlak proto nezamíří na podzimní plánovanou návštěvu Německa, ale zůstane v Česku, aby jej mohli zájemci naposled navštívit. 

Vlak od dubna objíždí města s výstavou fotografií filmaře, fotografa a básníka Wima Wenderse a jeho ženy, fotografky Donaty Wendersové. Ve vagonech, přestavěných na galerii, jsou umístěny dvě výstavy. První se jmenuje The Million Dollar Hotel - stejně jako Wendersův film a píseň zpěváka U2 Bona Voxe. Barevné zvětšeniny Wima Wenderse doprovázejí texty Bona Voxe a celek doplňují černobílé fotografie Donaty Wendersové z natáčení filmu.

Pro druhou část výstavy si manželé Wendersovi zapůjčili fotografie, které vznikly při natáčení dokumentárního filmu Buena Vista Social Club. Fotografie doprovázejí povídky a texty nejoblíbenějších písniček z Buena Vista Social Club i texty Wima Wenderse.

K plánovaným zastávkám přibudou v září a říjnu ještě Liberec, Česká Lípa, Praha a Brno, kde bude výstava na veletrzích Invex a Digitex ukončena.

Liberec 29.8.-9.9.
Česká Lípa 11.9.-16.9.
Praha hl.nádraží 20.9.-19.10.
Brno 23.10.-27.10. na veletrhu INVEX-DIGITEX

Související