Žena, píšící pod pseudonymem Fred Vargas, už jedenadvacet let zásobuje francouzský knižní trh originálními detektivkami, jejichž věhlas je dneska už mezinárodní. To razantní krycí jméno nemá autorce dodat sebevědomí, které by jí snad mohlo chybět v žánru tak výrazně mužském, jakým je policejní román, roman policier (ve Francii zkráceně polar či rompol). A nemá ani za úkol oklamat čtenáře, kteří dávají přednost napínavé četbě anglosaské provenience. Pseudonym je v tomto případě součástí rafinované literární hry, do níž je čtenář jejími knihami vtahován.

Fred Vargas, neboli Frédérique Audoin-Rouzeauová (ročník 1957), profesí historička a archeoložka, se specializací na zooarcheologii, začala původně psát z letního rozmaru. Autorský pseudonym vznikl zkratkou jejího křestního jména a inspirací v postavě Marie Vargas, kterou roku 1954 ve filmu Bosonohá hraběnka ztvárnila Ava Gardnerová. Ke stejnému příjmení se ovšem v uměleckém pseudonymu už před tím uchýlila spisovatelčina sestra (dvojče) Jo¨ele, malířka a scénografka, působící jako Jo Vargas.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.