Do kina se z rozkazu ministra obrany Aleksandra Szczygla podívá na 130.000 vojáků, oznámil to server tvn24.pl s odvoláním na resortního mluvčího Jaroslawa Rybaka. První skupina 400 diváků v uniformách - důstojníků generálního štábu i řadových vojáků - má podle serveru vyrazit do biografu dnes.

"Náklady samozřejmě pokryje resort obrany," uvedl mluvčí Rybak s tím, že každá vojenská jednotka disponuje fondem určeným na kulturu a na aktivity ve volném čase. "Každý víkend se pro vojáky pořádá nějaká zábava, výlet či koncert. Proč by se místo toho nepodívali na vynikající Wajdův snímek?"

film_katyn-wajda-3-ilu.jpgVlastenecká výchova vojáka nestačí

Mluvčí připustil, že očekává kritiku opozice za ministrův "kulturní rozkaz". Nicméně argumentoval, že vlastenecká výchova vojáka v dnešních dobách už nevystačí s proškolením mužstva důstojníky.

První polský hraný film o katyńském masakru natočil Wajda, jehož otec byl mezi zavražděnými, právě s myšlenkou na mladou generaci Poláků, Wajdova matka, podobně jako jedna z hrdinek filmu, čekala dlouhá léta marně na jeho návrat. Snímek bude také polským kandidátem na Oskara.

V západoruské Katyni a okolních táborech bylo postříleno podle různých zdrojů 15.000 až 22.000 polských důstojníků, intelektuálů a duchovních, kteří byli zajati po invazi Rudé armády do Polska 17. září 1939, dohodnuté s nacistickým Německem. Až po půl století Rusko přiznalo, že masakr nařídil sovětský vůdce Josif Stalin. Zločin dodnes zůstává otevřenou ranou v polsko-ruských vztazích.

film_katyn-wajda-1-ilu.jpgFilm s děsivou atmosférou

Jedenaosmdesátiletý filmař si kvůli politické situaci dlouho nepomyslel, že by mohl katyňské události někdy přenést na filmové plátno. Když padl komunistický režim, objevila se překážka v nedostatku podkladů k tragickým událostem. Nesnadné bylo podle Wajdy také hledání vhodného scenáristy, jenž by měl k tématu podobný vztah jako on.

Časem se podařilo shromáždit nejrůznější materiály: dopisy, vzpomínky, deníkové záznamy, předměty objevené v masových hrobech... "To, co ve filmu vidíte, není žádná filmařská licence," zdůrazňuje režisér. "Autentická je i scéna, kde rudoarmějec trhá polské vlajky - z bílé látky si vyrobí onuce a z červených pruhů udělá sovětské vlajky."

film_katyn-wajda-2-ilu.jpgV Katyni sleduje Andrzej Wajda osudy několika polských důstojníků, jejich rodin a přátel. Zabitých i přeživších. Z plátna se neřítí útočící tanky ani nekape krev z tisíců těl rozervaných na kusy, a přece hrdiny filmu obklopuje děsivá atmosféra. Strach z něčeho, co je rozumem neuchopitelné a nevysvětlitelné a co boří starý svět.

Hlavní hrdina nechápe, proč je sovětská armáda bere do zajetí, když s Polskem neválčí. Ale odmítá utéct ze špatně střeženého zajateckého tábora, protože by se zpronevěřil vojenské cti. Wajdův film není jen historickým ohlédnutím. Otevírá otázky, které jsou důležité i dnes - otázky o tom, co je to věrnost, zda je lepší život ve lži, nebo smrt ve jménu pravdy...