Herec Tom Hanks, držitel několika cen Oscar, si není jist, zda jeho poslední film Soukromá válka pana Wilsona přitáhne do kin nějaké diváky. Dokonce se prý obává, že by nímek režiséra Mikea Nicholse mohl být propadák. V českých kinech by se měl film objevit v polovině února. "Už dávno si nemyslím, že jsme stvořili zázrak, když natočíme film. Mohla by to být katastrofa," řekl Hanks. "Mohlo by se stát, že nás z města požene rozvášněný dav s pochodněmi a vidlemi, nažene nás do větrného mlýna a tam nás upálí," dodal.

Vedení studia však věří, že hvězdy jako Tom Hanks, Julia Robertsová či Phillip Seymour Hoffman, zajistí snímku úspěch. Sám Hanks je však skeptický. "Lidé z marketingu jsou všichni přesvědčeni, že když v něm hraje Phil, Julia a moje tvář je na plakátech, bude to prostě skvělé," podotkl. "Ale takhle to nebude fungovat. Neexistuje skutečné pojítko mezi hercovým filmem s jeho dalším, pokud to není další díl ságy. V jakémkoliv jiném případě je třeba získat si diváky znovu."

Válka nebere

Hanksovy obavy jsou podle BBC pochopitelné. Filmy, v jejichž názvu se vyskytuje slovo "válka", se mohou prodávat těžko.

Soukromá válka pana Wilsona se věnuje politice v Afghánistánu, což nemusí diváky zaujmout. Drama natočené podle knihy George Crila vypráví skutečný příběh demokratického kongresmana, který tajně pomáhal financovat a vyzbrojovat afghánské povstalce v jejich boji proti sovětské armádě v 80. letech minulého století.

pakistan-usa-vojak-192.jpg"Myslím, že je velice těžké natočit film o válce, když právě válku bojujete," vysvětlil Hanks. "Skvělé filmy o druhé světové válce vznikly dlouho po ní. Výborné filmy o Vietnamu, které byly komerčně úspěšné, byly natočeny dlouho po skončení vietnamské války. K tomu je nutný odstup a nadhled."

Přičemž snímek je jedním z řady nedávno uvedených filmů, které se věnují americké politice a válce proti terorismu. Patří mezi ně snímky Hrdinové a zbabělci, Odvlečen, In the Valley of Elah či Redacted. Žádný z nich se nestal kasovním trhákem.

Související