Absolutní vítěz: Hana Maciuchová
Pořad roku: Hádej, kdo jsem! (Prima)
Seriál roku: Ulice (Nova)
Herečka: Hana Maciuchová
Herec: Ivan Trojan
Zpěvačka: Lucie Bílá
Zpěvák: Karel Gott
Osobnost zpravodajství: Karel Voříšek (Nova)
Osobnost publicistiky: Václav Moravec (ČT)
Osobnost zábavných pořadů: Leoš Mareš (Nova)
Objev roku: Petr Vondráček (Prima)
Laureát televizní Dvorany slávy: hlasatelka Kamila Moučková

Absolutní vítězkou letošního, sedmnáctého ročníku oblíbené televizní ankety TýTý se stala Hana Maciuchová, která s převahou ovládla také hereckou kategorii.

Uznávaná herečka a dlouholetá členka Divadla na Vinohradech se podobného televizního ocenění dočkala poprvé po dlouhých desítkách let svého působení nejen na divadelních prknech, ale i ve filmu a televizi. Celonárodní popularitu a trvalou přízeň televizních diváků Maciuchové vyneslo až účinkování v nekonečném seriálu Ulice z produkce televize Nova.

Její nástup do seriálu, v němž teď hraje rozsahem dokonce jednu z hlavních rolí, přitom před časem překvapil nejen kolegy z herecké branže, ale i televizní diváky. O ty Ulice nemá nouzi - denně si ji naladí přes 1,37 milionu dospělých Čechů.

Gott: Vítězství jsem opravdu čekal

Kategorie zpěváků od vzniku ankety v roce 1991 nezná jiného vítěze než třiatřicetinásobného Zlatého či Českého slavíka Karla Gotta. "Tentokrát jsem to doopravdy čekal," řekl Gott, který se na špičce české populární hudby drží skoro půl století. Zpěvák, který letos v červenci oslaví 69. narozeniny, se letos oženil. Vzal si matku svého nejmladšího potomka Ivanu Macháčkovou.

V kategorii zpěvaček zvítězila a stejně jako loni si tradiční cenu v podobě zrcadla z dílny výtvarníka Kurta Gebauera odnesla desetinásobná slavice Lucie Bílá. Bílá má za sebou 22 let sólové kariéry, při níž se věnovala i filmovému herectví nebo vážné hudbě.

maciuchova.jpgJednou z nejsledovanějších je zřejmě kategorie seriál roku, neboť původní české televizní seriály jsou fenoménem posledních let. Ulice zvítězila před Ordinací v růžové zahradě televize Nova a Četnickými humoreskami (ČT). Nejpopulárnějším hercem lidé zvolili Ivana Trojana.

V neméně sledované kategorii pořad roku zvítězila zábavná soutěž televize Prima Hádej, kdo jsem!. Čtyři soutěžící Dana Morávková, Alice Bendová, Martin Zounar a Bohumil Klepl v ní hádají, jakou profesi vykonává pozvaný host. Jako prémii má hádající čtveřice s páskami na očích uhádnout, která celebrita přišla na návštěvu do studia.

Nejoblíbenějším moderátorem televizního zpravodajství se stal Karel Voříšek z Novy. Na pomyslném vrcholu popularity vystřídal loňskou vítězku a moderátorku České televize Jolanu Voldánovou. Kategorii televizní publicistiky získal novinář a moderátor Václav Moravec (Česká televize), který sesadil z trůnu držitele 11 cen TýTý Radka Johna.

Osobností televizní zábavy se stal moderátor Leoš Mareš, mimo jiné držitel titulu nejoblíbenější muž televize Nova v anketě Anno v posledních dvou letech. Mareš nyní na obrazovce televize Nova moderuje pěveckou soutěž X Factor.

Diváci večer svými hlasy rozhodli i o titulu Objev roku. Z trojice nominovaných moderátorka Renáta Czadernová, herečka Zuzana Vejvodová a moderátor Petr Vondráček se mohl radovat posledně jmenovaný. Vondráčka nominovala televize Prima.

Do Dvorany slávy byla letos uvedena legendární hlasatelka a moderátorka Kamila Moučková. Byla první dámou televizních zpráv, než ji za normalizace vyhodili. Zmizela z obrazovky, ale lidé nezapomněli její zastřený hlas, aktivní také za Pražského jara, ani odvahu, s jakou ohlásila v televizi 21. srpna 1968 počátek okupace Československa spojeneckými armádami a podílela se na ilegálním protiokupačním vysílání televize a rozhlasu.

Diváci mohli o svých favoritech za loňský rok rozhodovat ještě dnes do 16:00. V prvním kole rozhodli o pětce finalistů v každé z devíti kategorií a z nich pak znovu vybírali vítěze.

Anketu TýTý vyhlašuje tradičně časopis Týdeník Televize. Nova finálový večer vysílala již počtvrté. Pořad moderovali Tereza Kostková a Dalibor Gondík. Počet hlasujících televize Nova na rozdíl od jiných soutěží neuvedla.

Související