"Vystačím si většinou jen s kytarou, basou a bubny," říká jeden z nejuznávanějších kytaristů moderní rockové éry.

Je to patrné na jeho posledním albu z loňského roku Kill To Get Crimson, které představí v Praze, i na předchozí sólové desce Shangri La z roku 2004.

KNOPFLER__350x210_.jpg

Jeho společné album All The Roadrunning s countryovou zpěvačkou Emmylou Harrisovou z roku 2006 zase dokazuje, že Knopfler dnes hraje hudbu, kterou měl vždycky rád: keltský folk, country rock a lidovou muziku cajun z jihu Spojených států.

Jeho rukopisem je zpěvná kytara a kompoziční mistrovství. Tam, kde jiní potřebují k vyjádření emocí rychlost a ryk, on pracuje spíše s odmlkami a přesně cílenými tóny, doprovázenými jeho typickým hlasem.

Skotský rodák původem z Glasgowa (narozen 12. srpna 1949) vyrůstal na deskách černých bluesmanů, především B. B. Kinga. Vystudoval žurnalistiku a angličtinu na univerzitě v Leedsu, ale jeho největší vášní byla hudba. Roku 1977 přesídlil s bratrem Davidem do Londýna, aby založili skupinu, jejíž název reflektoval jejich tehdejší finanční situaci: Dire Straits (Naprostá tíseň).

Následujícího roku se již na trhu objevilo jejich album s prvním hitem Sultans of Swing, které postupně dobylo hitparády. Uvolněný styl vycházející z tradic rhythm and blues tehdy působil až nápadně nemoderně. Snad proto si skupina získala mimořádný ohlas rezignací na všechny dobové módy a neokázalým, ale poctivým muzikantstvím.

Počínaje "dvojkou" Communique vstoupili Dire Straits do rockové extratřídy. Na albu Love Over Gold z roku 1982 se objevuje vůbec nejdelší skladba. Téměř čtrnáctiminutovou Telegraph Road v Čechách bluegrassově upravil Robert Křesťan a jeho Poutníci. A nejúspěšnější bylo páté album Brothers In Arms z roku 1985.

Koncem 80. let Knopfler skupinu rozpustil a posléze obnovil v roce 1991. Po další desce a obrovském koncertním turné se však definitivně rozešli. V Československu Dire Straits nikdy nehráli, i když je mnozí čeští příznivci viděli v 80. letech v Budapešti, případně roku 1992 v Německu či Rakousku.

Poté se Knopfler vydal na sólovou dráhu, kterou mapují alba Golden Heart, Sailing to Philadelphia a The Ragpicker's Dream. Souběžně stačil skládat hudbu k filmům a hostovat na albech Boba Dylana, Stinga, Chieftains a dalších. Jednu dobu také hrál pro radost v pohodové koncertní "partičce" Notting Hilbillies.

V Praze hrál Knopfler v roce 2005, když dva roky předtím musel zrušit koncert kvůli havárii, kdy se na motocyklu srazil s autem a zlomil si klíční kost a šest žeber. V ČR byl i v rámci svého prvního turné po opuštění domovské skupiny v roce 1996. Tehdejší dva koncerty stály na pilířích písní Dire Straits.