Prezident, který býval dramatikem, se definitivně změnil v dramatika, který kdysi byl prezidentem. Václav Havel se dočkal oficiální premiéry své hry Odcházení, prvního kusu, který dokončil poté, co opustil úřad hlavy státu.

PODÍVEJTE SE NA FOTOGALERII Z PREMIÉRY - ZDE

havel-odchazeni-premiera-3__192x128_.jpgByla to především společenská událost. Do vyprodaného sálu Divadla archa zasedlo mezinárodní publikum (inscenace byla tlumočena do angličtiny). Už dlouho nezažilo žádné české divadlo takové obležení fotografů a kameramanů, jako ve čtvrtek večer Archa.

Povětšinou Havlovi velmi blízcí lidé - jako herec Jan Tříska či herečka Vlasta Chramostová - předvedli hru, na kterou s možná větším napětím než doma čekají diváci i v zahraničí.

Do divadla, skromného počtem diváků, které pojme, dorazili jako nejvítanější hosté sponzoři. Na Havlovu hru nešla ani koruna státních dotací či grantů. Industriální, hranatý prostor multifunkční Archy se změnil k nepoznání: Inscenace měla překvapivě velkolepou scénu s viňovým sadem a dokonce několikaminutovým skutečným deštěm.

První recenze Havlova Odcházení: Hra o politicích, kteří zabírají místo - ZDE
Dagmar Havlová vzdala roli v manželově hře - ZDE

Vedle autora v hledišti zasedla žena, kterou by Václav Havel raději viděl na jevišti. Dagmar Havlová však - jak se oficiálně uvádí kvůli nemoci - přenechala hlavní ženskou roli v Odcházení Zuzaně Stivínové.  „Není všem dnům konec," prohlásil však Václav Havel a ukázal tak, že ho ani nezdar při premiéře neodradil od myšlenky vidět svou druhou ženu v roli, kterou psal přímo pro ni.
 

Související