louvre_letajici_koberec_islam_umeni_01__192x128_.jpgZvlněná střecha připomínající létající koberec z Pohádek tisíce a jedné noci bude v pařížském Louvru krýt nové oddělení islámského umění.

Bude vybudováno během dvou let na jednom z nyní nepřístupných nádvoří Louvru a umožní podstatně zvýšit počet vystavovaných islámských artefaktů z bohatých sbírek největšího francouzského muzea.

Cena nového oddělení činí 56 milionů eur (asi 1,3 miliardy korun), z nichž 26 milionů uhradí stát. Princ Valíd, jeden z nejbohatších mužů světa, na ně věnoval 17 milionů eur a stal se tak jedním z největších mecenášů umění ve francouzských dějinách.

Nové prostory umožní vystavit 4000 děl

Pro nové umístění děl islámského umění byl vybrán projekt italského architekta Maria Belliniho a jeho francouzského kolegy Rudyho Ricciottiho.

Zvlněný "létající koberec", propouštějící světlo, bude umístěn ve výši až šesti metrů nad zemí na Viscontiho nádvoří v jižním křídle Louvru. Výstavní prostory ve dvou podlažích umožní předvést asi 4000 z 10.000 děl islámského umění, která Louvru vlastní. Teď je jich v málo vyhovujících prostorách vystaveno jen 1300.

K výstavbě nového oddělení dal v roce 2003 tehdejší francouzský prezident Jacques Chirac, který tak chtěl vzdát poctu "zásadnímu příspěvku islámské civilizace k evropské kultuře".