Proms_cesky_narodni_symfonicky_orchestr_192x128.jpgNa závěrečném koncertu festivalu Prague Proms zvaném Straussova noc, na němž zazněla tři díla Richarda Strausse, vystoupil Český národní symfonický orchestr (ČNSO) s dirigentem Petrem Altrichterem a jako sólisté účinkovali hornista Radek Baborák a herec Karel Roden.

Koncert uvedla jednovětá Serenáda pro 13 dechových nástrojů, již provedli hráči dechové sekce ČNSO s názvem Giovanni Octet. Nevšední zážitek přinesl Druhý koncert pro lesní roh a orchestr, v němž se představil sólohornista Baborák. Po skončení ocenilo publikum i orchestr jeho výkon několikanásobným potleskem. Květinu mu mimo jiné přinesla i jeho šestiletá dcera Julie.

"Strauss byl jedním z nejdůležitějších skladatelů pro lesní roh. Hraje tam mimořádnou úlohu, jde o jedny z nejtěžších orchestrálních partů. Zároveň jsou napsány vděčně a efektně, že je radost je hrát. Skladba je přímo zkomponovaná nástroji na tělo," řekl před koncertem Baborák.

Jeho vystoupení s ČNSO dnes bylo premiérou. Dvaatřicetiletý Baborák v Česku hraje zřídka. Již několik let totiž zastává prestižní post u prvního pultu lesních rohů v Berlínské filharmonii, kde je zároveň také jediným českým hráčem. Po příští sezoně však plánuje odejít a věnovat se sólové kariéře.

Související