newman3__192x128_.jpgLegendární americký herec Paul Newman zemřel ve věku 83 let v pátek na rakovinu na svém statku poblíž Westportu obklopen rodinou a blízkými přáteli. V sobotu o tom informoval média jeho mluvčí Jeff Sanderson. 

Fascinující modré oči, elegantní a přitažlivý vzhled a obrovský talent z Newmana udělal jednu z největších světových filmových hvězd. Idol mnoha žen, který patřil mezi nejvýznamnější hollywoodské herce více než šedesát let, už delší dobu bojoval s rakovinou plic.

Fotogalerie

Letos v červnu se objevily nepotvrzené informace, že se léčí v newyorském zařízení Memorial Sloan-Kettering Cancer Center. Herec se odebral na odpočinek loni v květnu. Zjistil prý, že už mu hraní nejde tak jako dřív.

newman2__192x128_.jpgVíce než šedesát filmů

Newman se poprvé objevil na filmovém plátně v roce 1949. První hlavní roli si zahrál v roce 1956 ve snímku Někdo tam nahoře mě má rád. Během téměř 60 let kariéry se objevil ve zhruba šesti desítkách filmů.

Do zlatého fondu světové kinematografie se zapsal rolemi například ve filmech Podraz, Kočka na rozpálené plechové střeše, Hombre, Frajer Luke, nebo Butch Cassidy a Sundance Kid.

Během své zářící herecké kariéry byl "blonďák Paul" desetkrát nominován na Oscara. Cennou sošku získal v roce 1987 za roli ve filmu Barva peněz. Byl nositelem dvou čestných Oscarů. Spolupracoval se slavnými režiséry minulého století, a to například s Martinem Scorsesem, Johnem Hustonem, Robertem Altmanem nebo Alfredem Hitchcockem.

Závodník a obchodník

Více než padesát let byl ženatý s držitelkou Oscara Joanne Woodwardovou. Známý byl však i svou vášní pro automobilové závody, a to nejen jako divák, ale především jako aktivní automobilový závodník. V roce 1979 skončil na druhém místě ve slavném závodu Le Mans.

newman1__192x128_.jpgNewman byl ale také úspěšným podnikatelem, a to jako tvůrce řady potravinářských výrobků Newman's Own, které zdobí jeho jméno a tvář. Takto vydělané peníze věnoval na charitu.

Paul Newman se narodil 26. ledna 1925 na předměstí Clevelandu. Během 2.světové války pracoval pro námořnictvo v Pacifiku. Poté studoval na Kenyonské Univerzitě v Ohiu, kam se dostal díky sportovnímu stipendiu. Po barové potyčce byl však z fotbalového týmu vyloučen a stal se hercem.

"Dokonalý člověk"

Newmanův herecký partner a další hollywoodská legenda, Robert Redford těžko hledal slova: "Existuje bod, kdy pocity nelze vyjádřit slovy. Ztratil jsem skutečného přítele. Můj život i tuto zemi zlepšilo, že se v nich objevil on," řekl v sobotu.

"Bude mi chybět, bude nám všem chybět, není druhý takový. Měl život na který mohl být pyšný - rodinu, charitativní činnost - a potom kariéru, která je nezapomenutelná," komentovala Newmanův skon Meryl Streepová.

"Bůh někdy stvoří dokonalé lidi a Paul Newman byl jedním z nich," podotkla další hollywoodská herečka Sally Fieldová, s níž hrál ve snímku Bez zlého úmyslu. "Byl to můj hrdina," řekla magazínu People filmová hvězda Julia Robertsová, která s Newmanem spolupracovala na charitativních projektech.

"Byla to skvělá osobnost a herec, seriózní, se vzorným způsobem života, který významně přispěl do světové kinematografie," řekla o Newmanovi jedenaosmdesátiletá italská herečka Gina Lollobrigida.

Související