Vytáhnout na světlo po osmi desetiletích autorovu juvenilii bývá ošidné nebo nefér, nicméně v případě sebraných spisů Vladimira Nabokova (1899 až 1977) v nakladatelství Paseka to nyní kromě další splátky dluhu umožňuje spatřit háček spirály, po níž se odvíjejí kouzla tohoto mága.

Největší spisovatel kolonie zvané Rusko mimo Rusko, který ve dvacátých letech našel útočiště v "maceše ruských měst" Berlíně a přišel tu o otce i o iluze, že se ještě vrátí domů, totiž prostřednictvím románu Mášeňka začal dobývat literární kruhy, zprvu pod pseudonymem Sirin.

Jeho prvotina z roku 1926 je nejen výsledkem toho, že se bilingvní Nabokov – píšící mezi válkami ještě v ruštině – rozhodl místo veršů přesedlat na prózu, do níž zavádí neméně důsledný estetický řád a hutnost vyjádření. Odráží i fakt, že jako čerstvý ženáč zažíval mimořádné období a že jeho tvůrčí nadšení z žitého světa nemohla podrýt ani bída exilu.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.