Průpovídka "Co Čech, to muzikant." patří k národním mýtům, zato její současná, pravdivější varianta by mohla znít třeba takto: Pakliže už se v Česku někdo zabývá klasickou hudbou, obhájí si místo mezi světovou elitou.

Tři mladí čeští hudebníci, houslista Jakub Fišer, violista Ondřej Martinovský a cellista Michal Greco, totiž díky nápadu internetového serveru YouTube zasednou 15. dubna v newyorské Carnegie Hall jako členové devadesátičlenného orchestru pod taktovkou Michaela Tilsona Thomase, ředitele sanfranciskoých symfoniků. Tři Češi prošli od prosince loňského roku výběrovými koly až do světového finále, přičemž stejný počet finalistů mají i daleko větší země jako Itálie, Španělsko, Rusko nebo Austrálie.

Natoč se!

Na počátku soutěže, která příští měsíc vyvrcholí koncertem v prestižní koncertní síni, byla internetová výzva hudebníkům: Natoč vlastní krátký klip s jednou povinnou a jednou nepovinnou skladbou a umísti jej na sever YouTube. Nadšenců se našlo přes tři tisíce, dvě stovky z nich, ve věku od patnácti do čtyřiceti let, vybrala do finále porota ze zástupců symfonických orchestrů v Londýně, Berlíně, Hongkongu, Sydney, New Yorku a San Francisku.

O vítězích, totiž devadesáti členech orchestru YouTube, nakonec hlasovali uživatelé těchto webových stránek společně s dirigentem Thomasem. "Škodný" přitom nebyl ani server YouTube; od loňského prosince, kdy spustil stránky věnované projektu, zaznamenal přes přes dvanáct milionů zhlédnutí od návštěvníků z více než dvou stovek zemí světa. "Na YouTube je k vidění obrovské množství klasické hudby důležité archivní hodnoty," citovaly britské Timesy dirigenta Thomase.

"Bylo fascinující vidět místa, kde své příspěvky natáčeli," pochvaloval si Thomas nová soutěžní videa s klasickou hudbou. "Někteří u sebe doma, jiní ve zkušebnách, na pódiích divadel, ve vestibulech domů. Stejně úžasný byl i rozsah nástrojů od nádherných italských houslí až po stará piana." Oficiálním partnerem projektu v České republice je Pražská komorní filharmonie, k níž patří houslista Fišer a violista Martinovský, cellista Greco je z Filharmonie v Brně.

Internetová symfonie č. 1 Eroica dirigovaná svým autorem Tanem Dunem v podání Londýnského symfonického orchestru

x

Internetová symfonie

Také jejich výkon v Carnegie Hall budou moci sledovat i ti, kdo si na zmíněný dubnový večer nepořídí vstupenku v ceně 25 až 50 dolarů – kompilace vystoupení všech členů orchestru, hrajících skladbu čínského skladatele Tana Duna, bude na YouTube k vidění den po newyorské premiéře.

Orchestr předvede Internetovou symfonii č. 1 Eroica čínského skladatele Tana Duna, kterou Michal Greco nedávno přirovnal v brněnském Deníku k "hudební legraci a popíku inspirovaném Beethovenem". Jednoznačně však přitakal smyslu projektu, který podle něj boří hranice, takže již nerozhoduje národnost, vzdálenost, dostupnost, dokonce ani profesní zaměření. "Mezi účastníky jsou počítačoví odborníci, je tam chirurg a kdoví kdo ještě. Roli nehrají vlastně ani zkušenosti, i když jsou jistě výhodou," prohlásil Greco. "Před koncertem v Carnegie Hall nás čekají dvě celodenní zkoušky," říká pro HN houslista Fišer. "Pořád nemohu uvěřit tomu, že jsme byli vybráni."

České stránky YouTube Symphony Orchestra ZDE

 

Houslista Jakub Fišer - talentová ukázka

x


Violista Ondřej Martinovský - talentová ukázka

x

 

Cellista Michal Greco - talentová ukázka

x

Související