Ceny japonských akcií tento čtvrtek výrazně stouply a hlavní index vystoupil na nejvyšší úroveň za posledního půl roku. Zčásti je za růstem fakt, že trh byl kvůli svátkům od pondělí uzavřen, takže jen dohání zisky, které v úvodu týdne zaznamenaly jiné burzy. Příčinou růstu je ale také příznivý vývoj na amerických trzích.

Index Nikkei 225 přidal 408,33 bodu a obchodní den uzavřel růstem o 4,55 procenta na 9385,70 bodu. Dostal se tak nejvýše od 5. listopadu loňského roku. Širší index Topix vzrostl o 4,6 procenta na 885,93 bodu. Z technické analýzy je patrné, že Nikkei po řadě neúspěšných pokusů prolomil klíčovou hranici odporu, což obvykle znamená, že má před sebou další růst.

Bankovní tituly opět vedou

Největší zájem byl o akcie bank, převážně proto, že banky patří k poptávaným titulům i v USA. Tento čtvrtek budou zveřejněny výsledky zátěžových zkoušek, které mají ukázat, zda jsou velké americké banky v takovém stavu, aby se vypořádaly s důsledky hluboké krize. Dosavadní informace naznačují, že výsledky dopadly spíše lépe, než se čekalo.

"Odpor je kolem 9400 bodů, je zde ale také opatrnost před výsledky testů, což další zisky omezuje," řekl k indexu Nikkei analytik společnosti Mitsubishi UFJ Securities Nagajuki Jamagiši. Podle něj zatím není možné říci, že globální ekonomika má nejhorší za sebou a začne opět brzy růst. Situace se podle něj ale už pravděpodobně nezhoršuje.

Akcie banky Mitsubishi UFJ Financial Group zpevnily o více než 15 procent, zatímco akcie Mizuho Financial Group si připsaly 12,1 procenta. V silném růstu pokračovaly i další finanční instituce. Index Nikkei od svého letošního minima (méně než 7000 bodů), kde skončil v březnu, do dneška zpevnil asi o 34 procent.

Slabý jen značí silné akcie

Na devizových trzích klesal kurz japonského jenu, který se například vůči australskému dolaru dostal na sedmiměsíční minimum. Kurz jenu obvykle klesá, když akciové trhy rostou. Větší chuť riskovat totiž vede investory k tomu, aby prodávali japonskou měnu a získané peníze vkládali do aktiv, u nichž čekají vyšší zhodnocení.

Euro k dolaru oslabilo o 0,3 procenta na 1,3295 USD, částečně proto, že zasedá Evropská centrální banka (ECB), od které se očekává snížení základní sazby na rekordní minimum jednoho procenta. Někteří analytici ale předpokládají, že to bude zároveň poslední snížení sazeb v současném cyklu uvolňování měnové politiky.

Euro k jenu zůstalo prakticky beze změny na 131,05 JPY, australský dolar k jenu ale zpevnil o jedno procento na 74,15 JPY a během dne se dostal až na 74,63 JPY. Australské měně pomáhají statistické údaje, podle nichž se v Austrálii vyvíjí zaměstnanost lépe, než se předpokládalo.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru