Kontroverzní americký režisér Michael Moore, známý svým oscarovým dokumentem o americké posedlosti zbraněmi Bowling for Columbine či protibushovským snímkem Fahrenheit 9/11, se ve svém novém filmu zaměřuje na hospodářskou krizi. Dosud netitulované dílo bude uvedeno do severoamerických kin 2. října, informovala dnes agentura Reuters.

"Bohatí v jistém okamžiku usoudili, že nemají bohatství dost. Chtěli víc, mnohem víc. Tak začali systematicky obírat Američany o jejich těžce vydělané peníze. Ale proč to dělají? To se právě snažím odhalit v tomto filmu," cituje Moorea prohlášení spolufinančníků projektu Overture Films a Paramount Vantage.

Podle společnosti Overture Films pětapadesátiletý Moore stále na snímku pracuje a v souladu se svými zvyky žádné podrobnosti o jeho obsahu neprozradil.

Tragedie Columbine po deseti letech: Na masakr se nedá zapomenout - čtěte ZDE

Filmoví Strážci zaplňují superhrdinský mýtus sadisty, megalomany a neurotiky - čtěte ZDE

Moore se dotkl recese již ve svém debutu Roger a já z roku 1989. Dokumentoval v něm důsledky rozhodnutí jedné z největších firem v USA, automobilky General Motors, uzavřít část svých továren, čímž přišlo o práci 30.000 lidí. Moore popsal drastický zásah této skutečnosti do života michiganského města Flint, odkud on sám pochází a kde byla práce v automobilce zdrojem obživy pro většinu obyvatel.

Mooreovým zatím posledním filmem byl dokument Sicko kritizující systém amerického zdravotnictví a farmaceutické společnosti, který v roce 2007 přinesl do pokladen kin kolem 25 milionů dolarů.

Ještě úspěšnějším byl jeho předchozí snímek Fahrenheit 9/11, který kritizuje postup prezidenta George Bushe po teroristických útocích z 11. září 2001 a odsuzuje důvody, jež vedly americkou vládu k invazi do Iráku v roce 2003. Film jen ve Spojených státech vydělal na 120 milionů dolarů, získal Zlatou palmu v Cannes, Mooreův účel zmařit Bushovi znovuzvolení prezidentem ale nesplnil.