Řešení osudu vězňů propuštěných z americké věznice na kubánské základě Guantánamo nebude nalezeno během dvou či tří měsíců. Tento pátek to v Drážďanech řekl americký prezident Barack Obama po rozhovoru mezi čtyřma očima s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Oba státníci se ujišťovali o spolupráci na oživení mírového procesu na Blízkém východě a na řešení íránské otázky. Po rozhovorech se vydali poznávat krásy Drážďan.

Obama už před svým letošním nástupem do funkce slíbil, že vězeňský tábor, v němž jsou bez obvyklých soudních procedur drženy osoby podezřelé z terorismu, nechá zavřít. Německo k tomu vyzývalo Washington už za Obamova předchůdce George Bushe, který toto zařízení nechal zřídit.

Obama řeší bolavé rány světa

V muzeu klenotů Zelená klenba v drážďanském Rezidenčním zámku se hovořilo také o mírovém procesu na Blízkém východě. Obama i Merkelová znovu zdůraznili, že trvají na řešení blízkovýchodního mírového procesu ve formě existence dvou států - palestinského státu a Izraele. Americký prezident na tiskové konferenci s německou kancléřkou prohlásil, že seriózního pokroku může být na Blízkém východě dosaženo ještě letos. Merkelová poznamenala, že právě administrativa nového amerického prezidenta k oživení mírového procesu skýtá "jedinečnou příležitost".

Obama prohlásil, že je připraven na seriózní dialog s Íránem, a to v součinnosti s jednáními pěti stálých členů Rady bezpečnosti OSN a Německa. "Musíme se vystříhat závodů v jaderném zbrojení na Blízkém východě," podtrhl americký prezident.

K nynější hospodářské krizi Merkelová podotkla, že je třeba uvést v život závěry nedávného summitu nejvýkonnějších ekonomik světa G20 v Londýně, které se týkají nových pravidel fungování finančních trhů.

Dalším tématem rozhovorů byly klimatické změny. Zatímco Obama vyjádřil naději, že USA převezmou vůdčí roli v boji proti klimatickým změnám, Merkelová ocenila, že Washington v této oblasti "tvrdě pracuje". Obama však také upozornil, že bude obtížné přesvědčit k přijetí závazků v této oblasti méně bohaté země, jako je Čína.

Země světa by měly na nadcházející prosincové klimatické konferenci OSN v dánské Kodani podepsat novou mezinárodní úmluvu se závazky ohledně emisí CO2. Dokument má být následovníkem Kjótského protokolu, od něhož Washington odstoupil.

22 hodin v Německu

Celé historické jádro saské metropole je téměř vylidněné, neboť bylo proměněno v bezpečnostní zónu a jen vybraní lidé byli připuštěni alespoň k zátarasům obklopujícím náměstí Neumarkt s kostelem Panny Marie. Bezpečnost nejmocnějšího muže světa zajišťuje podle televizní stanice N24 na 7000 německých policistů.

Z "Florencie na Labi" má Obama namířeno k památníku na místě někdejšího koncentračního tábora Buchenwald. Tím má vyslat pozitivní signál i vůči Židům poté, co ve čtvrtek v Káhiře promluvil k muslimskému světu. "Ještě nikdy jsem nenavštívil koncentrační tábor," poznamenal americký prezident ještě v Drážďanech.

Americký prezident v přítomnosti Merkelové rázně odmítl spekulace tisku, že návštěvě Německa nepřikládá patřičnou váhu, a přesvědčoval, že během vymezených 22 hodin toho z logistických důvodů nelze stihnout více. Obama tak v prezidentské funkci ještě nenavštívil hlavní město Berlín. Naposledy byl v Německu počátkem dubna, když západoněmecká města Kehl a Baden-Baden spolu s francouzským Štrasburkem hostila summit NATO.