Před týdnem chodili po ulicích a volali po svobodě, teď íránští studenti zažívají tvrdou odvetu režimu. "Nebylo se kam schovat, kromě záchodů a umýváren. Křičeli na nás, že jsme zrádci revoluce a bastardi a vyhrožovali zastřelením," popisuje jeden ze studentů brutální zásah stovek ozbrojenců na koleje teheránské univerzity.

Vyrabované pokoje, zapálené postele a dle nepotvrzených informací listu Guardian i několik mrtvých jsou výsledkem. Zabití studenti měli být údajně v tajnosti, bez vědomí svých rodin pochováni na největším teheránském hřbitově Behešt-e Zahra.

Útok, který odsoudil i vlivný mluvčí íránského parlamentu Alí Laridžání a po němž odstoupilo 120 profesorů, je ale jen jedním z řady zásahů proti táboru "zelených" reformistů. Brutální zásah s mnoha raněnými se odehrál na univerzitě v Širázu na jihu země, jejíž rektor na protest odstoupil.

Podobné scény zažila i vysoká škola v Tabrízu na severozápadě země, v Mašhadu na východě, Raštu na severu či Zahedánu u hranic s Pákistánem. V Isfahánu dokonce pořádkové síly vyhodily několik studentů z oken budovy a těžce je zranily.

Nefungují telefony, média pracují pro režim. Zbývá Twitter

Scény odhalující policejní brutalitu, zachycenou na mobilních telefonech, se přes snahu vlády dál objevují na internetu. Studenti, kteří na webu zveřejňovali fotografie a nahrávky jako svědectví o násilí na univerzitách, si stěžují na cenzuru, blokování některých stránek, stíhání ze strany úřadů, ale i výrazné omezení rychlosti internetu.

Proto se vláda pokouší blokovat posílání e-mailů, SMS zpráv, přístup na internet a zejména k sociálním sítím Facebook a Twitter, přes které se statisíce Músávího příznivců organizují k protestům, a zakazuje zahraničním novinářům vycházet do ulic. Podle íránského režimu jsou zahraniční reportéři jen "hlásnou troubou chuligánů, kteří podněcují nepokoje".

Server Twitter dokonce v minulých dnech odložil nutnou údržbu svého webu, aby umožnil mladým Íráncům z řad odpůrců režimu kontakt a organizaci protestních shromáždění. Ti se na blokované stránky dostávají různými oklikami přes proxy servery s obcházením firewallů.

Ozbrojené složky Revolučních gard nařídily Íráncům, že ze všech webových i blogerských stránek musí odstranit "materiály vytvářející napětí", jinak budou čelit soudu a vysokým trestům. Hlavní žalobce jedné z íránských provincií Mohammadrézá Habíbí demontranty varoval, že pro ty, kteří "vedou válku proti Bohu, je trestem poprava".

K opozici se přidali klerikové, v sobotu budou pochodovat

Na stranu protestujících se ale postavil i jeden z nejvlivnějších duchovních, velký ajatolláh Montazerí. Varoval členy bezpečnostních složek, že fakt, že pouze vykonávají příkazy, "je před Bohem neospravedlní".

V sobotu odpoledne se chtějí v ulisích Teheránu sejít i muslimští klerikové z hnutí íránských reformátorských duchovních, včetně Montazerího, aby podpořili požadavky opozice a Músávího příznivců. K účastníkům manifestace by měl promluvit i bývalý prezident Mohammad Chátamí.

Zatčeny jsou stovky studentů, ale také dalších reformě orientovaných lidí, například známého novináře Saída Lajlaze. "Sedíme v našem newsroomu, vstoupí tři lidé z ministerstva vnitra a jednoho novináře prostě odvedou. Chápete tu tragédii?" popsala zatýkání devětadvacetiletá novinářka reformního íránského deníku stanici Svobodná Evropa.

Ve vazbě skončil i bývalý vicepremiér a šestasedmdesátiletý liberál Ebráhím Jazdí, kterého policie odvezla ve středu z nemocnice, kam byl převezen na pozorování. Trpí rakovinou prostaty a jeho stav se nedávno zhoršil.

"Odsuzuji rozsáhlé zatýkání dětí revoluce... Pouze to dál odhalí špinavou tvář těch, kteří jsou proti národu," prohlásil vůdce reformistů Músáví. Na čtvrtek svolal masové protesty a den smutku za ty, kteří byli při střetech zabiti.

Související