Na historicky první návštěvu Slovenska přicestoval čínský prezident Chu Ťin-tchao. S nejvyššími představiteli státu bude během dvou dní jednat především o hospodářských záležitostech.

Hned začátek jeho návštěvy ale narušila potyčka s demonstranty, kteří před prezidentským palácem v Bratislavě protestovali proti porušování lidských práv v Číně.

Podle očitých svědků, které cituje agentura ČTK, napadli demonstraci příznivci čínského prezidenta, když chtěli aktivisté rozvinout transparenty s hesly kritizujícími čínský režim. Do potyček zasáhla i policie, která zadržela čtyři Slováky a tři Číňany.

"Nešlo o protičínskou demonstraci, ale o snahu vyjádřit solidaritu s čínskými občany, jejichž práva jsou porušována," uvedl aktivista Eduard Chmelár.

Demonstraci policie ukončila poté, co ji starosta městské čtvrti označil za nepovolenou a vyzval všechny demonstranty, aby se rozešli.

Čína, pro Slovensko důležitý ekonomický partner

Slovensko má s Čínou velmi dobré vztahy, před dvěma lety je během své návštěvy Pekingu upevnil premiér Robert Fico. Kritikům tehdy vzkázal, že ekonomické vazby s touto rozvíjející se zemí jsou velmi důležité. "Čína s více než miliardou obyvatel slovenský trh příliš nepotřebuje, ale my ji ano," řekl tehdy. O porušování lidských práv nehovořil.

Právě protesty ochránců práv mohou Chuovi pobyt v Bratislavě ještě znepříjemnit. Připomenutí, že režim v nejlidnatější zemi světa o lidská práva a svobody příliš nedbá, vyrušilo i staronového prezidenta Ivana Gašparoviče.

Během pondělního inauguračního projevu z balkonu prezidentského paláce ho aktivisté plakátky nad hlavou vyzývali, aby se Chu Ťin-tchaa zeptal právě na to, jak jsou Číňané utlačováni.

Prezident ze strachu z dalších protestů zamluvil náměstí pro sebe

"Lidé, kteří dokáží zvednout nad hlavu papír a nic víc neudělat, ti nás dnes nemusí zajímat," zasmál se Gašparovič jejich protestu.

Akce šesti nevládních organizací, jejichž aktivisté míní v protestech pokračovat dál, ho ale zřejmě dost vystrašila. Pro jistotu si proto celé náměstí před palácem na čtvrteční odpoledne zajistila pro veřejná shromáždění přímo Prezidentská kancelář, aby tam nemohli demonstrovat jiní.

Protest, který organizují Konzervativní institut M. R. Štefánika, sdružení Člověk v tísni, Amnesty International, Společnost přátel Tibetu, Nadace Pontis a hnutí Falun Gong zakázal přímo starosta bratislavské městské části Staré Město Andrej Petrek. Jeden z organizátorů Ondrej Dostál to označil za účelové rozhodnutí.

K potlačení jakýchkoliv protestů se rozhodly i některé organizace zde žijících Číňanů. Návštěvu svého prezidenta vnímají jako velkou poctu pro Slovensko i pro ně samotné.

"Chceme ho přivítat a zabránit tomu, aby přišli zlí lidé, kteří by dělali nepořádek," vysvětlil médiím záměr blokovat ulice v okolí prezidentského paláce Xing Min Ji ze Svazu čínských podnikatelů.

Návštěvu čínského prezidenta přitom i bez dobrovolných akcí slovenských Číňanů provázejí přísná bezpečnostní opatření srovnatelná s ochranou amerického prezidenta či papeže. Policie uzavřela některé části Bratislavy, posílila počet policistů v ulicích a nebude chybět ani jednotka rychlého nasazení a odstřelovači.

Chu Ťin-tchaa čeká ve čtvrtek oficiální rozhovor s prezidentem Ivanem Gašparovičem. Setkání se šéfem parlamentu Pavlem Paškou a předsedou vlády Robertem Ficem má na programu v pátek. Ani jeden z ústavních činitelů nepotvrdil, že by se chtěli dotknout tématu lidských práv. Všichni shodně tvrdí, že dominantní v rozhovorech budou ekonomické vztahy.