Budoucí generální ředitel České filharmonie Vladimír Darjanin dnes na dopolední tiskové konferenci v Praze představuje své plány s největším českým hudebním tělesem a správou Rudolfina. Darjanin do své funkce nastoupí 1. července a podle dosavadních prohlášení v médiích má ambiciózní plány a hodlá provést řadu změn. Před tiskovou konferencí se mělo za to, že chce vyměnit mimo jiné celý management orchestru a ředitele Galerie Rudolfinum Petra Nedomu. Nakonec ovšem uvedl pouze plány na finanční a personální audity, plánovanou změnu pojetí zájezdů ČF a zřízení nové nadace.

Darjanin chce zřídit nadační fond, který by měl fungovat od února 2010 a podporovat mimořádné koncerty ČF. Instituci by chtěl více osamostatnit a vylepšit její mediální obraz. Za tři měsíce hodlá představit podrobnější plán fungování instituce, stane se tak, až se s ní nový management seznámí.

"Filharmonie je podhodnocená a dlouhodobě klesají i její příspěvky, především v porovnání s ostatními postkomunistickými zeměmi," řekl dnes Darjanin. Usiluje o to, aby se platy filharmoniků několikanásobně zvýšily.

Před několika týdny se Darjanin pokusil ovlivnit smlouvu budoucího šéfdirigenta ČF Izraelce Elijaha Inbala, kterého do funkce jmenoval bývalý ředitel. Inbal by měl k orchestru nastoupit od září na tři roky. To se Darjaninovi nelíbí a stále usiluje o zkrácení kontraktu, zatím se mu to ale nepodařilo. "Moje ambice je to trošku zkrátit. Je to pán, který má 73 roků...Pro ČF je to přechodné období, kdy bychom našli nějakého světového šéfdirigenta," prohlásil Darjanin.

Darjanin se funkce ujme po Václavu Riedlbauchovi, který působil v ČF osm let. Po pádu Topolánkovy vlády Riedlbauch usedl do křesla ministra kultury přechodného kabinetu.

Dopolední tisková konference probíhala v poněkud vypjaté atmosféře, na pískot a potlesk přítomných novinářů Darjanin reagoval tím, že pohrozil odchodem. Po předání petice na podporu Nedomovi a oznámení, že Nedoma neodchází, vzrušená atmosféra opadla. Darjanin naznačil, že důvodem, který stál za zamýšleným Nedomovým odvoláním, bylo hospodaření Galerie Rudolfinum. Nechtěl ale být konkrétnější.   

Petr Nedoma oznámil, že ve funkci do konce roku zůstává. Petici na jeho podporu, nazvanou Poděkování řediteli Darjaninovi za to, že Nedomu neodvolá, podepsalo 2945 lidí. "Stojíte na rozcestí, buďto si vyberete ostudu, jakou má pro zbytek života pan radní Richter, nebo z něj vyjdete se ctí. Chceme od vás slyšet jasnou odpověď," řekl na téma výměny ředitele galerie malíř Viktor Pivovarov. Darjanin slíbil, že dlouhodobé rozhodnutí ohlásí na tiskové konferenci za tři měsíce.   

Plánované odvolání ředitele Galerie Rudolfinum Petra Nedomu přitom vyvolalo vlnu odporu. "Je sice pravda, že jsem tu šestnáctý rok, ale díky principu kontinuity a soustavné práce se nám podařilo vybudovat galerii její renomé," řekl Petr Nedoma serveru iHNed.cz. "Představil jsem Darjaninovi výstavní plán galerie až do poloviny roku 2012, právě jsme se nadechli k dalšímu kroku a chtěli jít zas o úroveň výš," popisal minulý týden Nedoma a vyjmenoval významné umělce, které v galerii plánuje uvést. Podpora, kterou Nedomovi prokázali ti, kdo nesouhlasí s jeho odvoláním, je podle Nedomy zavazující.       

Darjanin se ještě před svým nástupem také vložil do téměř dva roky trvajícího sporu, který vedl orchestr s končícím vedením o autorská práva k nahrávkám. Problém vyvolala novela autorského zákona z roku 2006. Ta odnímá umělcům autorská práva k výkonům, které provedou v rámci svého zaměstnání. Nastupující šéf minulý týden nečekaně oznámil, že se s hráči dohodl, že práva patří České filharmonii a peníze hudebníkům. To ale jim ale údajně nabízelo i předchozí vedení.

Filharmonici také dnes večer zakončí svou 113. sezonu. Ve Dvořákově síni Rudolfina zazní výběr z díla Felixe Mendelssohna-Bartholdyho, od jehož narození letos uplynulo 200 let.

Letos devětačtyřicetiletý nastupující šéf ČF byl v roce 2005 generálním komisařem české účasti na výstavě Expo v Japonsku. V současné době je stále intendantem hudebního festivalu Dvořákova Praha. Před třemi lety se o něm hovořilo jako o možném nástupci zesnulého ministra kultury Pavla Dostála (ČSSD). Do čela ČF jej na základě konkurzu vybrala ministerská komise.

Související