Přístup k rychlému a cenově dostupnému internetu je klíčem ke zrychlení hospodářského růstu v rozvojových a mladých tržních ekonomikách. Ve zprávě o vlivu informačních technologií na hospodářský růst to v úterý uvedla Světová banka (SB). Stejné dopady má podle SB i bezdrátová komunikace.

Zpráva s názvem Information and Communications for Development 2009: Extending Reach and Increasing Impact uvádí, že vysokorychlostní internet spolu se službami mobilních telefonů umožňují rozvoj na všech úrovních ekonomiky a společnosti.

Světová banka například zjistila, že zvýšení počtu přípojek rychlého internetu o každých deset procentních bodů zajistí v dané zemi zvýšení hrubého domácího produktu o 1,3 procentního bodu.

Informačních technologií využito méně než 15 procent 

Rozvojové země by se podle SB měly chopit těchto příležitostí, protože jsou stále ještě prakticky nevyužité. V současné době se z potenciálu globálního trhu informačních technologií využívá méně než 15 procent a v roce 2007 měl tento trh hodnotu téměř 500 miliard dolarů.

"Počet uživatelů internetu v rozvojových zemích se v období let 2000 až 2007 zvýšil na desetinásobek," řekl šéf oddělení informačních a komunikačních technologií Muhsín Chalíl. "Mobilní telefon už v rozvojových zemích používají už více než čtyři miliardy lidí," dodal.

Mobilní platformy zpráva považuje ve své kategorii za nejefektivnější způsob, jak dostat služby veřejného i soukromého sektoru ke stovkám milionů lidí, kteří žijí ve vzdálených a špatně přístupných oblastech. To se zpravidla týká venkovských oblastí v rozvojových zemích.

"Tyto technologie nabízejí obrovské možnosti. Vlády mohou se soukromým sektorem pracovat na urychlení výstavby širokopásmových sítí, a umožnit tak přístup (k těmto technologiím) spotřebitelům s nízkými příjmy," sdělil Chalíl.

Vláda má investovat do talentu a infrastruktury 

Širokopásmového internetu jako základního prostředku využívají místní firmy, které poskytují služby informačních technologií a vytvářejí pracovní příležitosti hlavně mezi mladými lidmi. Díky tomu se zvyšuje také produktivita a vývoz, o upevňování sociálních vazeb nemluvě.

"Vlády by měly na místní úrovni proaktivně podporovat rozvoj služeb informačních technologií, a to prostřednictvím vhodné politiky a pobídek, které budou zaměřeny na podnikatele a soukromý sektor," uvedla ekonomka SB Christine Čen-Wej Čchiangová. Vlády podle ní mají investovat především do talentovaných lidí a infrastruktury.