Organizace Amnesty International (AI) obvinila Izrael, že se během ofenzivy v pásmu Gazy na přelomu roku dopustil válečných zločinů. AI vyzvala Izrael, aby se veřejně zavázal, že nebude používat nepřesné dělostřelectvo a vysoce hořlavý bílý fosfor v hustě osídlených oblastech.

Izraelské jednotky zabily během ofenzivy v Gaze stovky palestinských civilistů a zničily tisíce domů, píše mezinárodní organizace na ochranu lidských práv ve zprávě, kterou zveřejnila na svých internetových stránkách.

Ofenziva v Gaze: Izrael očima novinářů a ostřelovaných - čtěte ZDE

WSJ: Co když teď Izrael zaútočí na Írán? - čtěte ZDE 

Organizace ale zároveň apelovala na vůdce militantního Hamasu, aby přestali ostřelovat izraelské civilisty raketami, jejichž použití také považuje za válečný zločin.

AI: Zůstává mnoho otázek

AI, která poprvé Izrael z válečných zločinů obvinila těsně po skončení bojů 18. ledna, ve své podrobné zprávě, mající 117 stránek, píše, že stále zůstávají "znepokojivé otázky" ohledně toho, proč velmi přesné izraelské zbraně "zabily tolik dětí a dalších civilistů".

Způsob izraelských útoků a vysoký počet civilních obětí údajně v některých případech ukazuje na "bezohledný postup, pohrdání životy civilistů... a na opakované chyby při rozlišování mezi vojenskými cíli a civilisty a civilními objekty," cituje ze zprávy agentura AP.

Amnesty International viní izraelskou armádu také z toho, že používala Palestince jako lidské štíty a často bránila civilním obyvatelům v přístupu k lékařské péči a humanitární pomoci.

Izrael: Zpráva AI nás ignoruje

Izraelská armáda zprávu AI odmítla, protože údajně správně nerozpoznala "nesnesitelnou skutečnost devíti let neustálého a nevybíravého odpalování raket na občany Izraele". Navíc prý zpráva ignorovala snahy izraelské armády minimalizovat civilní oběti na bojišti, kde Hamas využíval nemocnice, školy a mešity jako úkryty, ze kterých podnikal své útoky.

Během třítýdenní ofenzivy v pásmu Gazy zemřelo podle organizací na ochranu lidských práv přes 1400 Palestinců, včetně více než 900 civilistů. Izrael počet obětí odhaduje na asi 1100 a tvrdí, že se ve většině případů jednalo o ozbrojence. Při konfliktu zemřelo také 13 Izraelců, včetně tří civilních obyvatel.

Chování obou stran během konfliktu vyšetřuje také tým OSN. Izrael s ním odmítá spolupracovat, a to kvůli přesvědčení, že vyšetřování není vedeno nestraně.

Související