Vstupenky na rozloučení se zesnulým popovým zpěvákem Michaelem Jacksonem se budou losovat. Celkem bude zdarma k dispozici 17.500 lístků, z toho 11.000 přímo do arény Staples Centre v Los Angeles, kde se veřejný obřad uskuteční. Zbytek lístků je do nedaleké haly Nokia Theatre, kde lidé budou moci událost sledovat na velkých obrazovkách. Obřad také budou přenášet televize na celém světě, Jacksonova rodina nabídne vysílací práva zdarma, řekl v pátek Tim Leiweke, prezident společnosti AEG, jež arénu vlastní.

Obřad začne v 19:00

Smuteční obřad začne v 19:00 SELČ. Zájemci o lístky se budou moci registrovat na webové stránce Staples Centre do sobotního rána. Vylosovaní budou známi v neděli, každý dostane dvě vstupenky.

Poslední rozloučení s Jacksonem bude vedle televizí přenášeno živě také na internetu. Televizní stanice CNN už spekuluje, že se obřad pravděpodobně stane celosvětovou událostí, podobně jako před 12 lety pohřeb princezny Diany, jejž na celém světě sledovalo 2,5 miliardy lidí.

Poslednímu rozloučení se zpěvákem, kterému se přezdívalo "král popu", zřejmě nebude předcházet smuteční procesí v ulicích Los Angeles. Tamní úřady se totiž obávají, že by událost přilákala davy lidí, které by bylo obtížné zvládnout.

100 tisíc smutečních hostí

Městský radní Dennis Zin řekl, že obřad by mohl přilákat až 100.000 lidí. Zástupci města proto na dnešní tiskové konferenci nabádali všechny, na něž se nedostanou lístky, aby zůstali v pohodlí svých domovů. Podle nich je to nejlepší možnost, jak tuto výjimečnou událost sledovat.

Britský deník The Daily Telegraph uvedl, že Jackson bude pohřben v bronzové rakvi ozdobené zlatými plátky s výstelkou z modrého sametu v ceně 25.000 dolarů (460.000 korun). Jde prý o stejný typ rakve, v níž byla na konci roku 2006 pohřbena soulová legenda James Brown. Jackson tehdy patřil mezi smuteční hosty.

Souběžně s přípravami zpěvákova pohřbu stále trvá vyšetřování jeho smrti, jejíž příčina dosud není známa. Spekuluje se, že zpěvák užíval utišující léky a antidepresiva.

Jackson zemřel minulý čtvrtek ve věku 50 let poté, co byl převezen do nemocnice se srdeční zástavou. V polovině července se měl v Londýně vrátit na koncertní pódia.

Související