Skupina mnoha automobilů, včetně několika vozidel značek Rolls-Royce, Cadillac Escalade a deseti stejných černých Range Roverů, opustila za policejního doprovodu dům Jacksonových v losangeleské čtvrti Encino krátce před 17:00 SELČ a na Forest Lawn dorazila asi o 15 minut později. Nyní je tělo ve Staples Centru, kde zpěvákovi dává sbohem veřejnost.

Veřejného rozloučení s Jacksonem ve Staples Center se účastní  11.000 vylosovaných příznivců "krále popu". Vedle nich tam jsou hosté rodiny Jacksonových, pro které jsou ve dvacetitisícové aréně rezervována zbylá sedadla. Očekává se účast řady celebrit, například zpěváka Stevieho Wondera či zpěvačky Mariah Careyové. Staples Center je obehnáno betonovými zátarasy, police dovnitř vpouští jen diváky s platnými vstupenkami.

 

Policie očekává, že pohřeb do ulic Los Angeles přiláká celkem na čtvrt milionu lidí. Řada z nich přicestovala ze zahraniční, mimo jiné z Francie či Brazílie. Aerolinky v uplynulých dnech zaznamenaly zvýšený zájem o letenky do Los Angeles, výrazně vzrostl i počet rezervací místních hotelů. Podle některých odhadů by turisté mířící na rozloučení s Jacksonem mohli místní ekonomice přinést čtyři miliony dolarů (asi 74 milionů korun).

Očekává se, že smuteční obřad budou sledovat miliardy lidí na celém světě.

Jackson byl jednou z nejúspěšnějších osobností populární hudby všech dob. Jeho desky se prodávaly po desítkách milionů kusů. V posledních letech jeho popularita poněkud klesla, ale jeho skon zájem o jeho nahrávky znovu oživil. Smrt padesátiletého umělce 25. června zastihla v době, kdy se připravoval na nové turné. Její příčina nebyla dosud oficiálně stanovena.

K Jacksonovi se během své návštěvy Moskvy pro televizi CBS vyjádřil i americký prezident Barack Obama. "V naší populární kultuře jsou někteří lidé, kteří prostě uchvátí lidskou představivost. A po smrti se stanou ještě většími," prohlásil Obama.

Související