Pro Janu Bobošíkovou, která kandiduje na funkci generálního ředitele České televize, je otevřený dopis českých osobností k současné situaci v Radě ČT jen opakováním známé situace. Na dotaz serveru iHNed.cz, zda souhlasí s tvrzením signatářů dopisu, že Rada ČT je "vesměs seskupením lobbistů", Bobošíková reagovala stručně: "Deja vu."

Aktivita více než 100 českých osobností podepsaných pod dopisem, který mimo jiné hovoří o neseriózním průběhu současné volby nového generálního ředitele ČT, Bobošíkové připomíná televizní krizi z přelomu let 2000 a 2001 a situaci, kdy některé osobnosti "bivakovali" v prostorách televize. "Už jsem to jednou zažila, nebojím se toho," řekla.

Signatáři tento týden vyzvali politiky, aby v roce dvacátého výročí demokratických změn v ČR přestali přehlížet podle nich skandální chování a jednání Rady České televize a přispěli svým veřejným odmítnutím ke zrušení nereprezentativního výběrového řízení na místo generálního ředitele ČT, kterým Rada ČT údajně jen pokračuje v záměru obsadit tuto funkci předem dohodnutým člověkem. 

Volba probíhá podle zákona 

Bobošíková ale se signatáři petice nesouhlasí. "Volba probíhá podle zákona," zdůraznila.

Signatáři dopisu se mimo jiné obrátili i na pět kandidátů, kteří ve volbě ředitele ČT postoupili do druhého kola: "Za této situace by bylo nejčestnějším řešením zrušit stávající výběrové řízení. Samotní kandidáti by měli odstoupit a umožnit tak vyhlásit nové." Jana Bobošíková má ale jiný názor: "Nemyslím, si že by měl kdokoliv odstupovat".

Prostor pro změnu vidí v úpravě příslušného zákona. "Bylo by na místě upravit zákon o České televizi," uvedla. Zákon totiž upravuje způsob volby i odvolání členů Rady ČT. Podle Bobošíkové by členství v radě mělo být čestnou a neplacenou funkcí. Radní by podle ní měli volit nejen poslanci, ale i senátoři.

Do druhého kola volby šéfa ČT postoupili současný ředitel Jiří Janeček, Jana Bobošíková, Hynek Chudárek, Jana Kasalová a Radomír Pekárek. Rada ČT vybírala z 19 uchazečů. Finálová volba, při které by rada měla zvolit nového ředitele, se uskuteční 15. července.

Související