V rozhovoru, který v pátek otiskl izraelský deník Haarec, bezpečnostní poradce izraelského premiéra Benjamina Netanjahua Uzi Arad uvedl, že Izrael stojí o to, aby se stal členem NATO, a to v případě že do několika let vznikne samostatný palestinský stát.

Určitý druh palestinského státu by podle něj mohl vzniknout do roku 2015, ale dle poradce to bude "stát křehký, spíš domeček z karet". Za dohodu by prý ale USA měly Izraeli zaručit členství v NATO.

Uzi Arad hovořil také o možné dohodě se Sýrií, která podle něj musí přistoupit na to, že si Izrael ponechá část syrských Golanských výšin. Izrael v minulosti vedl mírové rozhovory nejen s Palestinci, ale také se Syřany. Ty ale vždy ztroskotaly na požadavku Damašku o navrácení Golan, které Izrael obsadil v roce 1967. Považuje je za natolik strategické území, že se z nich odmítá stáhnout v celém rozsahu.

Arad v rozhovoru pro Haarec řekl, že je možné se Sýrií jednat, avšak Syřané musí přistoupit na to, že Izraelci na části Golan zůstanou "ze strategických, vojenských a osadnických důvodů".

Premiér Netanjahu v minulosti řekl, že je ochoten znovu otevřít mírový dialog se Sýrií, avšak jakákoli dohoda musí být ve shodě s bezpečnostními potřebami Izraele. Minulá izraelská vláda se Sýrií vyjednávala nepřímo prostřednictvím Turecka, které je ochotno hrát prostřednickou roli i nadále.

K mírové dohodě s Palestinci se Arad vyjádřil skepticky zejména proto, že prý zřejmě neexistuje palestinské vedení, s nímž je možné se dohodnout.

Související