Z dopisu stovky českých osobností politikům, který žádá zrušení volby šéfa České televize a změnu mediálních zákonů, se stala petice. Žádost nově podpořilo dalších 300 lidí, ostatní se budou moci připojit v pondělí na nových internetových stránkách. V neděli to oznámili signatáři dopisu Fero Fenič a Břetislav Rychlík.

"I když text dopisu neměl charakter petice a nevyzýval k připojení se dalších signatářů, reakce dalších osobností i nejširší veřejnosti byla natolik spontánní, že v průběhu následujících dní byli iniciátoři akce zahlceni dalšími žádostmi o připojení se k Otevřenému dopisu," uvedli organizátoři v tiskové zprávě.

Nové podpisy patří například dirigentu Jiřímu Bělohlávkovi, sochaři Kurtu Gebauerovi, herečce Táně Fišerové, publicistovi Janu Rejžkovi, vysokoškolskému pedagogovi Janu Sokolovi nebo předsedovi společenství Romů na Moravě Karlu Holomkovi.

Kromě osobností veřejného života prý petici podpořili také starostové, lékaři nebo důchodci.

Rada České televize má volbu generálního ředitele na programu ve středu. Autorům dopisu se nelíbí způsob výběru nového šéfa, jsou podle svých slov šokováni tím, jak na základě dvou stránek textu Rada ČT vybírá ředitele instituce se sedmimiliardovým rozpočtem. Samotní členové rady jsou prý navíc pod politickým tlakem.

Požadavky obsažené v dopise odmítl mediální expert a poslanec ODS Petr Pleva a exministr kultury Vítězslav Jandák z ČSSD. Strana zelených je víceméně podpořila. 


Pětice finalistů v boji o ČT

Jana Kasalová
Šestačtyřicetiletá manažerka, původem novinářka, pocházející z východních Čech. Pracovala v TV Nova i Prima, na Primě dělala zhruba rok programovou ředitelku. Má zkušenost i s prací ve státních službách: krátce byla mediální konzultantkou ministerstva zahraničí.

Její projekt obsahuje například snahu o jasnější profilování jednotlivých programů, chce také do České televize přilákat zkušené novináře. V hospodaření vidí rezervy například ve zbytečně velkém areálu na Kavčích horách, chce také zlepšit systém manažerského řízení televize.

 
jana_bobosikova_48x48.jpgJana Bobošíková
Poslankyně Ev ropského parlamentu, kterou chce být po volbách o víkendu znovu. V době, kdy Českou televizi vedl ředitel Hodač, na přelomu let 2000 a 2001, dostalo vysílání jméno podle ní: bobovize. Byla hlavní tváří náhradního oficiálního vysílání a jedním ze dvou manažerů ČT, kteří nejviditelněji čelili vzbouřeným redaktorům. Působila i v televizi Nova. Loni byla kandidátkou KSČM na prezidentku republiky.

Prohlásila, že by televizní poplatky měly být zrušeny - chce pro ně najít zdroje v Bruselu. ČT by podle ní měla místo nákupů pořadů více sama vyrábět. Hodlá také přeměnit ČT 4 Sport na program výukově kulturní.


 
Generální ředitel České televize Jiří JanečekJiří Janeček
Po šesti letech obhajuje mandát generálního ředitele ČT. V případě znovuzvolení chce zlepšit výběr televizních poplatků, investovat do moderního zařízení a technologií. V rámci úspor navrhuje redukci počtu organizačních útvarů ČT, snížení osobních nákladů, pronájem či prodej nepotřebného majetku, po ukončení digitalizace snížení nákladů na duální přenos signálu a zvýšení výnosů z prodeje obsahu ČT.


Hynek Chudárek
Působil jako exekutivní ředitel televize Óčko. Před vstupem do médií působil ve firmě vyrábějící CD. Hodlá výrazně zeštíhlit současný počet zaměstnanců, zpočátku až o třetinu. Českou televizi chce více otevřít spolupráci s nezávislými tvůrci. ČT1 a ČT2 by měly být rovnocenné, druhý program by přitom nevysílal sport a zpravodajství a byl by zaměřen spíše na menšinového diváka. Počítá s ukončením vysílání reklamy, koncesionářské poplatky by se snažil zvyšovat maximálně o inflaci.


Radomír Pekárek
V minulosti například šéfoval ještě nevysílajícímu projektu TV Barrandov. Jeho koncepce obsahuje větší profilaci jednotlivých kanálů, například ČT1 má být až na hlavní večerní relaci bez zpravodajství, ČT2 se má zaměřit na kulturní a vzdělávací sféru. Hodlá více spolupracovat s FAMU a svazy výkonných umělců. Ekonomiku a výrobu by podrobil celkovému nezávislému auditu.

(red,ČTK)