Český popový "bůh" Karel Gott, který je široce znám také v německojazyčných zemích, nechtěně poslouží nevěřícím v rakouské kampani proti víře. V převážně katolické metropoli Vídni se totiž od čtvrtka na světelných poutačích objeví mimo jiné hesla, že bůh není a že bůh (německy Gott) je vlastně jen neškodný český zpěvák.

"Zelenou" ateistické kampani dnes dala rakouská rada pro reklamu, která po některých stížnostech shledala, že akce neodporuje zavedeným pravidlům a zákonům. "I pro ateismus platí zásada náboženské svobody," konstatoval šéf rady Markus Deutsch.

"Bůh neexistuje," hlásá jeden ze sloganů, který se má od čtvrtka objevit v centru rakouské metropole, mimo jiné na hojně navštěvované obchodní třídě Mariahilfer. "Gott je s velkou pravděpodobností český zpěvák šlágrů. Uvolni se, ten ti nic neudělá," osloví údajně chodce i turisty další z průpovídek.

Vlivná rakouská katolická církev zatím reaguje v klidu. "Už Nietzsche (německý filozof 19. století) tvrdil, že ´bůh je mrtev´. Po určité době se ale ukázalo, že je mrtev Nietzsche a bůh žije," prohlásil mluvčí vídeňského arcibiskupství Erich Leitenberger. Církev podle něj v zásadě debatu o bohu a jeho existenci vítá. Musí se prý ale vést ve vzájemné úctě. V Rakousku se totiž hlásí 70 procent populace ke katolicismu.

Organizátory kampaně jsou rakouská ateistická sdružení AG-ATHE, Humanistická a ateistická aliance a Svaz rakouských volnomyšlenkářů. Chtějí se tak prý bránit diskriminaci nevěřících. Podobné akce se už odehrály mimo jiné v Británii a Španělsku.

Související