Ruský prezident Dmitrij Medveděv v pondělí podepsal zákon zmírňující pravidla pro působení neziskových nevládních organizací. Podle agentury Reuters je to jeden z mála hmatatelných projevů změny v postoji Kremlu vůči nezávislým organizacím od nástupu Medveděva do prezidentského křesla, v němž loni vystřídal Vladimira Putina.

Novela zákona zmírňuje přísná opatření zavedená před třemi roky dnešním premiérem Putinem, který označoval některé nevládní organizace za nepřátele Ruska podporované ze zahraničí.

Nová právní úprava například zavádí novou proceduru "pozastavení registrace" organizace na tři měsíce, pokud jsou v dokumentech shledány vady. Doposud organizacím třeba kvůli překlepům hrozila likvidace. Ze zákona zmizela pasáž, která umožňovala odmítnout registraci zahraniční organizace pod záminkou, že představuje "hrozbu národní jednotě a svébytnosti či kulturnímu dědictví".

Rozhodnutí o odmítnutí registrace nebo o pozastavení registrace musí být nyní učiněno do čtrnácti dnů a žadatel pak musí být informován do tří dnů. Kontroly činnosti nevládních organizací, včetně jejich účetnictví, se budou provádět už jen jednou za tři roky, a ne každý rok jako doposud.

Zlepšení podmínek pro působení nevládních organizací slíbil ochráncům lidských práv sám Medveděv. Připustil, že stávající právní forma není ideální a že změny jsou nutné. Novelu zákona, kterou vypracovala skupina pod vedením zástupce šéfa prezidentovy administrativy, počátkem července hladce schválily obě komory parlamentu. Prezidentův podpis byl již jen formalitou.

Skupiny hájící lidská práva zákon uvítaly, ale soudí, že Kreml by měl jít v této otázce ještě dále.