Navigační systém do auta, DVD-rekordér nebo počítač patří prý běžně k "dárkům", které němečtí lékaři dostávají od farmaceutických firem za předepisování určitých léků. Hodnota odměn je přitom podle informací německého tisku závislá na počtu pacientů, jimž lékař příslušný prostředek předepíše.

Německý časopis Der Spiegel informoval, že například firma Trommsdorff léta obdarovávala úplatné lékaře, kteří svým pacientům předepisovali jistý přípravek na snížení krevního tlaku.

Lékaři prý mohli ve speciálních formulářích upřesnit, jaký dárek by si přáli. Za pět pacientů, jimž byl lék naordinován, si doktor mohl říct třeba o iPod, už při sedmi předpisech však měl "právo" na DVD-rekordér. Za dvanáct předpisů se dával kávovar, za čtrnáct navigační zařízení a za osmnáct předpisů laptop nebo počítač s tiskárnou.

Vyšetřovatelé si už posvítili na 480 lékařů, kteří se tímto způsobem zjevně nechali farmaceutickým průmyslem korumpovat. Deník Süddeutsche Zeitung už koncem června informoval o možná ještě rozsáhlejším korupčním systému farmaceutické firmy Ratiopharm.

Dvěma rodinným lékařům z okolí Ulmu se už podařilo prokázat že v letech 2002 až 2005 obdrželi dohromady 14 šeků na 19.180 eur (téměř 500 tisíc korun), které nepřiznali oblastní lékařské komoře. Německá justice v souvislosti s úplatky od firmy Ratiopharm vyšetřuje 2800 doktorů.

Rozhořčení nad těmito praktikami vyjádřili němečtí politici. "Tato praxe farmaceutických firem musí být zakázána a potrestána," řekl deníku Bild zdravotnický expert vládní sociálnědemokratické strany (SPD) Karl Lauterbach. "Každý pacient má právo na péči, která mu nejvíce pomůže," zdůraznil Thomas Volk z Křesťanskodemokratické unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové.

V Česku se uplácelo také

Lákadlům úplaty třeba v podobě zaplacení exotické dovolené za předepisování určitých léků byli vystaveni i čeští lékaři. V minulosti například zjistily Hospodářské noviny, že farmaceutická firma Apotex nabízela českým urologům za předepsání svých léků zaplacení výjezdního zasedání v luxusním keňském hotelu v hodnotě za 62 tisíc korun.

Společná deklarace České lékařské společnosti J. E. Purkyně a Asociace inovativního farmaceutického průmyslu z loňského roku zakotvila pravidla spolupráce. Vymezila pravidla propagace léků, pořádání setkání lékařů sponzorovaných farmaceutickým průmyslem, klinického výzkumu ve spolupráci s firmami a poskytování analýz, stanovisek a výsledků výzkumu.

Deklarace stanoví i "dar nepatrné hodnoty": nesmí přesáhnout 1500 korun na odborníka za kalendářní rok. Jednotlivý dárkový předmět smí mít hodnotu nanejvýš 200 korun. Jen když jde o odbornou publikaci, smí dosáhnout jednorázová částka až 1500 korun, tím je ale roční limit vyčerpán.

Kulturní, sportovní a společenské akce jsou podle této deklarace považovány za "neopodstatněnou pohostinnost". Čeští lékaři se jich mohou účastnit, jen když mají jednoznačně vzdělávací obsah, konají se v přiměřeném prostředí a s přiměřeným pohoštěním.

Podle nových pravidel České lékařské komory z loňského roku lékař nesmí za předepisování léků požadovat žádné hodnotné dary nebo jakékoli jiné výhody, jinak mu hrozí pokuta 30 tisíc korun, důtka nebo ve výjimečných případech i vyloučení z ČLK. Prezident ČLK Milan Kubek rovněž navrhoval, aby farmaceutické firmy místo financování jednotlivých lékařů vkládaly peníze do nadačního fondu, který by zřídila ČLK a ta by také o rozdělení peněz rozhodovala. Firmy návrh odmítly.