Ve Washingtonu v pondělí začala historicky první schůzka Obamovy administrativy se zástupci Číny. Zaměří se hlavně na vzájemný obchod a otázky zahraniční politiky. Jednání se vedle ministra financí Timothyho Geithnera zúčastní i ministryně zahraničí Hillary Clintonová. Za Čínu bude jednat místopředseda vlády Wang Čchi-Šan a státní tajemník Taj Ping-kuo.

V pondělí setkání zahájí americký prezident Barack Obama. Obě strany si velmi uvědomují důležitost dialogu, protože se vzájemně potřebují.

Dvoudenní strategický a ekonomický dialog mezi Spojenými státy a Čínou bude z velké části zaměřen na hodnotu dolaru a na případné znehodnocení amerického státních dluhopisů vlastněných Čínou. V současnosti je hodnota amerických dluhopisů vlastněných Čínou přes 800 miliard dolarů. Čína se obává, že výdajový program americké vlády srazí inflaci, znehodnotí dolar a tedy i hodnotu držených dluhopisů.

Geithner se již dříve snažil zažehnat podobné obavy čínské strany a nyní doufá, že k tomu dialog přispěje. Na čínské straně však stále pochybnosti přetrvávají. Dalšími tématy budou otázky zahraniční politiky a vzájemný obchod. Americké firmy se si totiž zase stěžuj, že nemohou rovnocenně konkurovat domácím firmám na čínském trhu.

Předpokládá se, že rozhovory ukážou hluboké názorové rozdíly na obchodní politiku Číny a na rychlý růst deficitu veřejných financí v USA. Nicméně v otázkách zahraniční politiky by se jednání mohla nést v přátelštějším duchu a Washington zřejmě Čínu ocení za společný postup proti KLDR.

Rozhovory jsou pokračováním dialogu, který v roce 2006 inicioval tehdejší americký ministr financí Henry Paulson. Nyní vedou rozhovory za americkou stranu Geithner s Clintonovou, za Čínu bude jednat místopředseda vlády Wang Čchi-Šan a státní tajemník Taj Ping-kuo.

Důležitost dvoudenních jednání zdůrazňují obě strany. Čína do Washingtonu posílá na 150 diplomatů, což je jedna z největších delegací, kterou pro jednání ve Washingtonu kdy sestavila.