První ročník filmového Festivalu nad řekou v Písku, jehož hlavním hostem bude filmový režisér a výtvarník Terry Gilliam, nabídne od pátku nejvýznamnější filmové adaptace kafkovských děl, československý film 60. let, argentinské či polské snímky. Milovníci filmu se mohou těšit také na evropskou premiéru znovuobnoveného fragmentu snímku německého režiséra Fritze Langa Metropolis z roku 1927.

"Vzrušující na tom je takové hledání souvislostí, protože my se snažíme propojovat různé žánry umění. Film je syntéza literatury, divadla, fotografie, výtvarného umění a techniky. My to chceme lidem nevtíravým způsobem připomínat. Chceme také hlavně upozornit na to, že geniální filmy se točily na prahu kinematografie a věk filmu nemá s kvalitou nic společného," řekl prezident festivalu Michael Havas.

Mezi hlavní cykly festivalu patří Svět Josefa K., na nějž přislíbili účast režiséři nejvýznamnějších filmových adaptací Kafkových děl. Návštěvníky čeká i čtení 100 let staré reportáže Franze Kafky Aeroplány v Brescii doprovázené projekcí nedávno objeveného dokumentu této události či diskuse na téma nemožnosti překladu jeho díla. "Jméno Kafka každý zná, ale jsou tam zázraky, které my chceme odhalovat," uvedl Havas.

Další cyklus s názvem Zlatá šedesátá vzdá hold československému filmu 60. let. Osobně jej obohatí Jana Němec, Věra Chytilová, Jan Klusák či Jan Švankmajer. Představí také stejnojmenný televizní projekt Čestmíra Kopeckého.

Diváky také čeká dosud největší prezentace argentinské kinematografie v ČR. Přiblíží ji například jeden z nejvýznamnějších argentinských tvůrců Carlos Sorin. Ředitelka tamního filmového muzea Paula Felix-Didierová také představí objevenou část snímku Metropolis. "Film byl velice rychle po svém zrodu 'amputovaný' jak v Německu, tak v Americe, podle distribučních nároků. Do minulého roku chyběla strašně velká část toho filmu," vysvětlil Havas.

Návštěvníky během deseti festivalových dnů čeká 170 celovečerních a 150 krátkometrážních filmů. Program nabídne například také 14 koncertů a tančíren, deset divadelních představení a sedm básnických večerů. Veškeré festivalové aktivity se odehrávají v historickém centru města. Projekce jsou situovány do Kina Portyč, čtyř sálů Centra Kultury, Divadla Pod Čarou, kulturního zařízení Elim, letního kina na Výstavišti a na plátno na Velkém náměstí. Koncerty a tančírny čekají návštěvníky festivalu na městském ostrově a divadelní představení ve stanu v Palackého sadech.

Související