Spojené státy mají i nadále "velmi poškozenou ekonomiku". Objevují se ale určité pozitivní signály, například zlepšení na trhu s bydlením. Uvedl to ve čtvrtek mluvčí Bílého domu Robert Gibbs.

"Možná jsme zastavili krvácení, ale v mnoha směrech máme v americké ekonomice stále velmi nemocného pacienta," řekl Gibbs. Upozornil rovněž, že americký prezident Barack Obama chce, aby se firmy rozhodovaly na základě dlouhodobých investic a ne na základě krátkodobých zisků.

Americká centrální banka (Fed) tento týden uvedla, že hospodářská recese polevuje a na většině území Spojených států se ekonomická aktivita začíná stabilizovat.

Hrubý domácí produkt Spojených států se v prvním čtvrtletí propadl o 5,5 procenta. Největší ekonomika světa tak klesala již tři čtvrtletí za sebou, což se stalo poprvé od krize v letech 1974 a 1975.

Americké ministerstvo obchodu v pátek zveřejní údaje o vývoji HDP ve druhém čtvrtletí. Předpokládá se, že pokles ekonomiky v tomto období zpomalil na 1,5 procenta. Mnozí ekonomové očekávají, že Spojené státy se ve třetím čtvrtletí vrátí k hospodářskému růstu.

Ministerstvo začátkem týdne oznámilo, že prodej nových domů ve Spojených státech se v červnu meziměsíčně zvýšil o 11 procent. Zaznamenal tak nejprudší nárůst za téměř devět let.