Spisovatel Michal Viewegh chystá nový román Srdce domova, který se ale bude zcela odlišovat od jeho dosavadní tvorby. Bude vycházet na internetu, kde se v pondělí objeví první kapitola, a následovat bude dalších deset. Ty však má ve spolupráci s autorem vytvořit kdokoliv z veřejnosti. Projekt nazvaný Magnesia blogový román má inspirovat k autorskému psaní a potrvá zhruba pět měsíců.

Viewegh považuje projekt za velmi zajímavý a bude pro něj něčím naprosto novým. Tuto formu kolektivního psaní ještě nikdy předtím nezkusil, uvedl. "Mám pouze zkušenost s psaním ve třech. Společně s Ivou Hercíkovou a Halinou Pawlovskou jsem kdysi dávno napsal jeden románek na pokračování. Na tomto projektu mě láká rovněž možnost najít nový, přinejmenším stylistický nebo humoristický talent, pokud se objeví výrazný text. Také snad konečně začnu číst blogy, což dosud nedělám," podotkl spisovatel.

V první kapitole Viewegh pouze popíše charakter hlavních hrdinů a naznačí směr příběhu. To ostatní už bude na spoluautorech, kteří mohou do děje vstoupit na internetové stránce www.blogovyroman.cz. Spisovatel si vybere z literárních prací vytvořených veřejností během dvou týdnů to nejzajímavější pokračování děje. Zároveň v komentáři zdůvodní, proč ho právě tato varianta nejvíce zaujala. Interval mezi vydáním každé kapitoly budou vždy dva týdny.

Viewegh očekává, že by mohl dát impulz k rozjezdu největší školy autorského psaní v Česku alespoň na dobu tvorby blogového románu. "K autorskému psaní není potřeba nějaké speciální literární vzdělání. To snad přísně vzato ani neexistuje. Pokud ale nepočítám kurzy, takzvané creative writing. Literatura na rozdíl od hudby, divadla, filmu nebo výtvarného umění vysokou školu nemá. Nutné je ale samovzdělávání, zejména čtení. Pokud nevíte, jak vypadá současná literatura, spisovatelem se nikdy nestanete," dodal Viewegh.

Související