Dvojice amerických novinářek se v doprovodu někdejšího amerického prezidenta Billa Clintona vrátila ze Severní Koreje do vlasti poté, co jí v úterý severokorejský vůdce Kim Čong-il po setkání s Clintonem udělil milost a nařídil obě ženy propustit z vězení.

Na letišti v Burbank u Los Angeles novinářky přivítali příbuzní a kolem 200 novinářů. Setkání s nejbližšími bylo plné emocí, nechyběly slzy. Nad návratem novinářek vyjádřil mimořádné potěšení i Bílý dům. Prezident Barack Obama řekl, že se mu velmi ulevilo, že obě ženy jsou v bezpečí doma, a poděkoval Clintonovi za vynaložené úsilí.

Novinářky pracující pro televizi bývalého amerického viceprezidenta Alberta Gorea Current TV byly v březnu zadrženy na hranicích Severní Koreje a Číny. Připravovaly zprávu o severokorejských uprchlících. Severní Korea natáčení označila za politicky motivovanou pomlouvačnou kampaň.

První z letounu vystoupila šestatřicetiletá Euna Leeová, Američanka korejského původu, a hned v náručí sevřela svou čtyřletou dcerku. Stejně pohnutá byla i dvaatřicetiletá Laura Lingová, Američanka čínského původu, když se objala se členy své rodiny. "Je to jeden z nejkrásnějších dnů mého života. Cítil jsem, že se něco dobrého stane a ono se stalo," řekl otec Lingové novinářům.

Pak z letounu vystoupil Clinton, který na schůzce se severokorejským vůdcem dojednal propuštění novinářek. Dostalo se mu velkého potlesku všech přítomných, ještě na letištní ploše se objal s Goreem.

Pak z letounu vystoupil Clinton, který na schůzce se severokorejským vůdcem dojednal propuštění novinářek. Dostalo se mu velkého potlesku všech přítomných, ještě na letištní ploše se objal s Goreem.

Clinton prohlásil, že je velmi šťasten, že novinářky byly osvobozeny ze severokorejského vězení. Situaci obou označil za dlouhé utrpení, a dodal, že nyní je spokojený, že jsou obě znovu s těmi, co je milují.

"Chci poděkovat prezidentovi Billu Clintonovi, už jsem měl příležitost mu to říci, za mimořádné humanitární úsilí, které vyústilo v propuštění dvou novinářek," prohlásil dnes prezident Obama.

Řekl, že Clintonova mise měla ryze soukromý a humanitární charakter a že ji nelze spojovat se zlepšení vztahů mezi USA a Severní Koreou. "Není to znamení zmírnění diplomatického tlaku na komunistický režim. Pchjongjang musí zastavit svůj jaderný program a přestat se svým provokativním chováním," zdůraznil Obama s tím, že to je cesta pro zlepšení vztahů s USA.

Mluvčí Bílého domu Robert Gibbs zopakoval, že Clinton severokorejskému vůdci nepředal žádné prezidentovo poselství. "A když nebylo poselství, určitě také nebyla omluva," dodal Gibbs s narážkou na tvrzení severokorejských úřadů, že Clinton se v Pchjongjangu za chování amerických novinářek omluvil.

Zatím není jasné, proč KLDR ženy propustila. Někteří analytici soudili, že komunistický režim chce zadržované novinářky využít jako nátlakový prostředek při vyjednávání se Spojenými státy.