Když zpívá živě, je pod tónem a bez desítek doprovodných vokálů by se rozhodně neobešla. Spíš deklamuje, než frázuje. Její šou není ani tak koncertem, jako spíš ohlušující a oslepující podívanou plnou elektronických zvuků a virtuálních efektů. A přesto je královnou popu právem. Včera to Madonna znovu připomněla Praze. Pětačtyřiceti tisícům lidí předvedla své Sticky & Sweet Tour a fanoušky rozhodně nezklamala.

Zároveň však připomněla i další známý fakt. Její turné, to je přepečlivě sestavený grandiózní cirkus na kolečkách, v němž je propočítaný každý krok, každé číslo, rozplánované na sekundy a milimetry. Pečlivě kombinuje chirurgicky přesnou dávku zvuku (tedy „živé“ hudby a zpěvu, byť prohnaného tisícem filtrů) a taneční sekvence, v nichž Madonna zúročuje nejen svou někdejší kariéru profesionální tanečnice, ale i dlouhé hodiny tvrdých tréninků.

Audiovizuální efekty na každé šňůře doplňuje ještě nezbytná špetka pohledné (a médii předem hojně zpropagované) "kontroverze". A aktuální Sticky & Sweet Tour není v ničem jiné. Na předchozím turné Confessions tuto součást zpěvaččiny image obstaralo popově nablýskané virtuální „ukřižování“. Včera byly k vidění rozměrné videoprojekce se záběry Adolfa Hitlera, jemuž čelí na straně dobra John Lennon, J. F. Kennedy a – Barack Obama. 

Na improvizaci v její show není příliš místa. Její cukrárna, to je do nejmenšího detailu promyšlená alchymistická kuchyně, nabízející esence všech chutí a vůní – ovšem v poněkud průmyslově dokonalé, umělohmotné modifikaci.

 

"Sladké" novince Hard Candy byl stejně jako jinde ve světě věnován celý úvodní blok pražského koncertu Sticky and Sweet: zahájila jej náladová videosekvence The Sweet Machine a „otvírácí“ hit Candy Shop, během něhož se uplatnila z loňské části turné dobře známá choreografie s bílým Rolls-Roycem.

Na poslední studiové album Madonna zpívá svůj hit 4 Minutes se současným velkým idolem RnB Justinem Timberlakem. Duet, proslavený i díky videoklipu, nechyběl ani v Praze – byť ve virtuálním pojetí, podobně nehmotně byla na pražském koncertě přítomná i Britney Spearsová, která na videoprojekci Madonnu „doprovodila“ při slavném hitu Human Nature.

Ani v Praze se pak nezapomněla poklonit zemřelému Michaelu Jacksonovi. Uctila ho remixem několika jeho hitů, které jeden z tanečníků doprovodil moonwalkem. 

Mezi novinkové singly Madonna i při aktuálním turné přesně dávkuje i své nejslavnější hity. Mnohé v Praze zněly i před třemi lety. V pytlíku hudebních bonbónů ani tentokrát nechyběla například už bezmála čtvrtstoletí stará skladba Like a Prayer, elektronicky mystická Ray of Light, taneční hit přelomu milénia Music, hispánská La Isla Bonita, k níž si královna popu tentokrát přizvala romskou kapelu z Ukrajiny, na své si přišli ctitelé taneční pecky Vogue i příznivci Oscarem oceněné serenády You Must Love Me z muzikálu Evita. Madonna zkrátka do Prahy znovu přivezla show, v níž nic nechybí. Spíše přebývá.

Související