Mezinárodní agentura pro atomou energii má opět přístup k jednomu z téměř dokončených reaktorů, potom, co Írán zrušil omezení pro inspektory agentury. Inspektoři prý minulý týden navštívili téměř dokončený těžkovodní reaktor v Aráku, který byl mimo dosah MAAE téměř rok. S odvoláním na diplomatické zdroje o tom ve čtvrtek informovala agentura AP.

Navíc také Teherán minulý týden souhlasil s rozšířením monitorovacích aktivit spojených se zařízením na obohacování uranu. Povolenky pro inspektory prý už byly vydány.

 

Íránci uran obohacují hlavně v Natanzu. Tam je asi 7000 centrifug, přičemž v červnu jich bylo v provozu téměř 5000. Íránci už díky nim podle agentury DPA obohatili 1,4 tuny uranu.

Západ se obává, že Íránci kryjí energetickým jaderným programem vývoj jaderné zbraně. Za to, že se vzdají technologie obohacování, nabídl Západ výhodné programy, které ale Írán odmítl. Své právo na technologii obohacování brání a popírá, že pracuje na atomové zbrani.

MAAE má za čtrnáct dní zveřejnit novou zprávu o Íránu a AP ve čtvrtek napsala, že zatím není jasné, zda agentura uvolní všechny dostupné informace o jaderných aktivitách této muslimské země.

Podle diplomatických zdrojů je možné, že odcházející generální ředitel MAAE Egypťan Muhammad Baradej nechá zveřejnění zatím tajných informací svému nástupci Japonci Jukijovi Amanovi, který úřad převezme v prosinci.

AP získala v minulých dnech informaci o existenci tajné souhrnné zprávy o íránských zbrojních experimentech od tří západních diplomatů ze členských zemí MAAE. Zpráva je prý založena na zjištěních MAAE a také na informacích zahraničních tajných služeb. Podle diplomatů se prý už od loňského září ví, že Íránci pokračují ve vývoji atomových hlavic.

USA údajně naléhají na to, aby 35 členů rady guvernérů MAAE dostalo zprávu k dispozici, ale Baradej tomu brání. Nechce prý zkomplikovat už tak obtížnou spolupráci Íránu s MAAE a vyprovokovat Izrael nebo USA k útoku na íránská zařízení.

Baradej dostal za práci v MAAE Nobelovu cenu za mír a nehodlá si komplikacemi tohoto druhu zkazit jméno. Zpráva o Íránu má být zveřejněna 7. září a AP získala její návrh. Mnoho místa je v něm prý věnováno Baradejově práci v agentuře.

USA daly Íránu čas do podzimu, aby odpověděl na nový návrh a zúčastnil se jednání o svém jaderném programu. Zatím se jednalo ve složení pět stálých členů Rady bezpečnosti OSN plus Německo. Izrael tlačí na to, aby se Íránu nedával neomezený čas na přijetí podmínek.

Německá kancléřka Angela Merkelová řekla listu Frankfurter Allgemeine Zeitung, že nepodaří-li se v jednáních pokročit, budou proti Íránu muset být zavedeny nové sankce, a to v energetickém sektoru. Rozhodovat se o tom prý bude v září.