Rýsuje se zřejmě největší akademický skandál v Německu za poslední léta. Státní zastupitelství v Kolíně nad Rýnem vyšetřuje stovku vysokoškolských profesorů po celé zemi kvůli podezření, že přijímali úplatky od studentů za pomoc s doktoráty.

Podle listu Die Welt jsou do podvodu zapleteni vyučující z řady renomovaných německých univerzit. Úřady zpočátku nechtěly poskytnout žádné údaje o místech, kterých se aféra týká. Média však mezitím přinesla jejich seznam, jedná se mimo jiné o univerzity ve Frankfurtu, Tübingenu, Lipsku, Jeně, Hamburku, Kolíně či Berlíně.

Mluvčí žalobců Günther Feld potvrdil zprávu časopisu Focus, že profesoři byli zřejmě placeni zprostředkovatelskou firmou, uváděnou jako Institut pro vědecké poradenství.  Ta se po celé zemi prezentovala tiskovými inzeráty na zprostředkování doktorských titulů.

Reklama slibovala zájemcům nalezení vhodného profesora a také podporu při hledání tématu. Za to si firma účtovala až 20 000 eur.  

Jména vyučujících získali vyšetřovatelé při razii v sídle institutu loni v březnu. Jedná se údajně o vědecké pracovníky z řady oborů, většina obviněných však nejsou žádní tzv. řádní profesoři, nýbrž soukromí docenti či externí vyučující, dodal mluvčí.

Na začátku kauzy bylo zjištění, že profesor právnické fakulty na univerzitě v Hannoveru prostřednictvím jedné firmy pomohl 61 studentům získat vysokoškolské tituly. Byl shledán vinným z úplatkářství a odsouzen ke třem letům vězení.

Německý tisk spekuluje, že obvinění učitelé zřejmě dlouhodobě pomáhali k doktorandským titulům kandidátům s nevyhovujícím prospěchem.  Podle Focusu bylo akademikům za pomoc s doktoráty vyplaceno mezi 4 000 a 20 000 eury.

"Dozor nad dizertační prací je veřejnoprávním úkolem, a proto není dovoleno brát za něj peníze," konstatoval Feld.