Skupina Spirituál kvintet, která patřila k prvním českým folkovým kapelám, vydává nové album Zatím dobrý..., jež je předzvěstí blížícího se 50. výročí jejího založení. O vystoupení skupiny je stále velký zájem, její koncertní program je dlouho dopředu plný.

"Ať jsme zpívali jakýkoliv repertoár, renesanci, české a moravské balady, obrozenecké písně, spirituály, světový folk i autorské písně Jirky Cerhy, vše je v té desce nějak zakódováno," řekl kapelník Spirituál kvintetu Jiří Tichota.

Křížem krážem lidmi a dobou

Album natočila stejná sestava, jaká se podílela na předchozí nahrávce Křížem krážem z roku 2005. Vedle Tichoty, Dušana Vančury a zpěvaček Zdenky Tichotové a Ireny Budweiserové se před několika lety novým členem Spirituál kvintetu stal Jiří Cerha z C&K Vocalu. Po smrti zpěváka a kytaristy Karla Zicha do kapely nastoupil kytarista a zpěvák Jiří Holoubek.

V kapele se za bezmála půl století vystřídalo mnoho členů. Dvaasedmdesátiletý Tichota, který působil také jako hudební vědec, je poslední aktivně hrající zakládající člen.

Každý z členů Spirituálu je dobrým zpěvákem i zdatným instrumentalistou. To však k angažmá ve skupině oblíbené zejména u střední generace nepostačuje. "Taky musí umět nosit moji kytaru a občas mi pochlebovat," žertoval Tichota.

Podle Cerhy jsou vztahy v kapele plné různých osobností velmi dobré, protože umí přistoupit na kompromis. Členkou kapely je také Tichotova druhá žena Zdena, zpěvačka a dcera exilového publicisty Vladimíra Toska. "Zdenka i Irena jsou zkušené sboristky a maminky, takže v naší kapele nemáme problémy ani s ženami," řekl Tichota.

Repertoár Spirituál kvintetu vedle vlastních skladeb zahrnuje lidové moravské písně, renesanční balady, gospely i spirituály. Podle Tichoty v podstatě jde o autorské skladby, protože vybírá neznámé písně v archivech, hudebníci je upravují po svém a opatřují vlastními texty. S žánrovým zařazením si hlavu nelámou, například první album Písničky z roku raz dva (1972) neobsahuje navzdory názvu skupiny ani jeden spirituál, ale skladby z časů renesance.

Leonard Cohen v Praze představí své krystalicky čisté písně - čtěte ZDE

"Český Woodstock" opět přivítá Havla, Pilarovou a Trutnov - čtěte ZDE

Přes rok 1989

Tichotova skupina, po roce 1989 zprofesionalizovaná, odehrála už tisíce vystoupení a prodala statisíce desek. "Aby se hudbou uživilo šest nebo sedm rodin, to už potřebuje, aby naše písně opravdu měly ohlas," říká Tichota.

Koncerty Spirituálu bývaly vyprodané už za totality, kdy na nich zněly písně jako Až se k nám právo vrátí nebo Za svou pravdou stát, v nichž posluchači hledali skryté významy. "Kdyby na nás chodili lidé jenom kvůli nějakým narážkám, tak to pro nás po roce 1989 skončilo. Spousta muzikantů naštěstí působí dodnes, takže nešlo jen o ty dobové narážky," míní Tichota.

Se Spirituál kvintetem vystoupil v listopadu 1989 na balkonu Melantrichu před desetitisíci lidí na Václavském náměstí, o rok později si s nimi zazpívali dávný hit We Shall Overcome i prezidenti George Bush starší a Václav Havel.

Čas na oslavu

Kapela, která svůj veřejný debut odehrála v roce 1962 na Mezinárodním jazzovém festivalu v Karlových Varech, k blížícímu se výročí založení vydá ještě výběr největších hitů a začíná uvažovat o koncertní formě oslavy.

"Ono je to u Spirituálu těžké, my jsme vzhledem k počtu koncertů stále na šňůře, takže nejsme z těch kapel, které polepí republiku billboardy a vyrazí na osm koncertů," podotkl Holoubek.

Tichota, který vedle hudby chová a sbírá motýly a je členem Entomologické společnosti Národního muzea, vydal mnoho muzikologických studií v edici staré hudby Tabulatury a se Spirituál kvintetem přes 20 hudebních alb. Mezi nejznámější patří Písničky z roku raz dva (1972), Šlapej dál (1985) nebo Na káře (1997). V kapele svého času působili mimo jiných také Jan a František Nedvědové.

Související