Sedmasedmdesátiletý Edward Kennedy měl za sebou více než sedmačtyřicetiletou kariéru v americkém Kongresu. Jeho zahalenou rakev přineslo do kostela osm příslušníků uniformované čestné stráže. Cestu rakve do kostela lemovaly desítky lidí, někteří s transparenty "Díky Kennedy".

Zádušní mše se zúčastnili americký prezident Barack Obama s chotí Michelle, exprezidenti Jimmy Carter, Bill Clinton a George W. Bush, členové amerického Kongresu i desítky příslušníků slavného klanu Kennedyů. Mezi truchlícími byl podle agentury Reuters také herec Jack Nicholson nebo člen Nejvyššího soudu Stephen Breyer.

Obama pronesl během dvouhodinové zádušní mše chvalořečení, v němž vyzdvihl Kennedyho jako největšího zákonodárce současnosti.

"Byl jím, neboť byl zásadový, měl schopnost nacházet kompromisy a selský rozum. Nestal se jím uzavíráním obchodů a dohod na vlastní pěst, ale skrze své přátelství, laskavost a humor," prohlásil demokratický americký prezident v projevu, v němž připomínal i humorné stránky zemřelého senátora, což truchlící v kostele kvitovali smíchem.

Zemřelého senátora nazval Obama "duší Demokratické strany" a "lvem Senátu Spojených států amerických". Po jeho projevu následoval spontánní dlouhotrvající potlesk.

Senátor byl jednou z klíčových postav Demokratické strany a respektovali jej i republikánští soupeři. Byl legendou americké politiky a služebně patřil k nejdéle sloužícím senátorům v americké historii. Jeho smrt znamená soumrak jedné z největších politických dynastií ve Spojených státech a těžkou ránu pro Demokratickou stranu v době, kdy se snaží najít odpověď na Obamovu výzvu ohledně rozsáhlé reformy zdravotní péče. Právě zdravotní reforma byla Kennedyho doménou. Rakovina mozku, jíž nakonec podlehl, mu byla diagnostikována v květnu 2008.

Ještě dnes večer místního času (před půlnocí SELČ) bude nejmladší bratr exprezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho pohřben na vojenském hřbitově v Arlingtonu u Washingtonu v blízkosti svých dvou zavražděných bratrů, prezidenta Johna a senátora Roberta.