Vláda premiéra Jana Fischera v neděli neformálně jednala o rozpočtu na příští rok, diskusi ale neuzavřela. Novinářům to po více než pětihodinové diskusi v pražské Kramářově vile řekl předseda vlády. O výdajích jednotlivých rozpočtových kapitol bude podle Fischera vláda jednat hlavně v pondělí, dnes ministři diskutovali o návrzích ministra financí Eduarda Janoty na způsob snížení předpokládaného rekordního schodku 230 miliard korun na přibližně 165 či 170 miliardy.

"My jsme se k té cestě obsahově, metodicky přiblížili. My víme, kudy jít, ale samozřejmě si klademe řadu otázek procesních. Kdy co předkládat parlamentu, jak na to jít a podobně. Nechte nás ještě chviličku pracovat," řekl Fischer po schůzce novinářům. Za strop pro rozpočtový schodek označil 230 miliard korun.

Ministr financí už při příchodu na nedělní jednání připomněl, že variantu změn zákonů, které by měly umožnit nižší schodek fakticky minulý týden odmítli předsedové obou největších stran, tedy ODS a ČSSD. Naznačil přitom, že návrhy změn zákonů by mohly být přílohou rozpočtu samotného.

Šéf ČSSD Jiří Paroubek v neděli oznámil, že ČSSD je k diskusi otevřená, odmítá však zásadně jeden z Janotových návrhů. Tou je nápad zvýšit dolní hranici daně z přidané hodnoty.

Ministři po letní debatě o rozpočtu přišli s požadavky na přibližně 80 miliard korun. Při jejich splnění by schodek dosáhl 310 miliard. "Takový schodek si tato vláda dovolit nemůže a nebude o něm ani uvažovat," zdůraznil premiér. Například ministryně školství Miroslava Kopicová prohlásila, že na platy učitelů nutně potřebuje dvě miliardy korun navíc.

Návrh rozpočtu musí vláda schválit do konce září. V říjnu se konají předčasné parlamentní volby a je možné, že z nich vzešlá vláda bude mít o řešení rozpočtového rébusu vlastní představy.