Čeští nakladatelé odmítají postup, jakým společnost Google připravuje svou digitální knihovnu. Říkají, že pokud Google naskenované texty zpřístupní, poruší tím autorská práva evropských autorů. Novinářům to dnes řekl předseda Svazu českých knihkupců a nakladatelů Vladimír Pistorius. Postup Google označil za pirátský.

Nakladatelé se spolu s evropskými kolegy obrátili na Evropskou komisi (EK), aby bránila jejich autorská práva. Zástupci Googlu v pondělí a dnes s EK jednají o tom, zda jejich počínání neodporuje evropské legislativě. Společnost jmenuje dva zástupce pro Evropu, kteří budou mít na starosti stížnosti autorů a nakladatelů.

Sliby Google 

Google také slíbil, že si bude dávat pozor v případech, kdy v USA označil některou z knih, které vyšly v angličtině, byť jsou původně psány v některém z jiných evropských jazyků, jako vyprodanou. To je jeden z aspektů, který vadí nakladatelům. Obavy českých nakladatelů tyto kroky ze strany Googlu ale zatím nezmírnily.

Program Google Book Search je největší světový katalog digitalizovaných knih. Společnost v roce 2004 uzavřela dohodu s několika americkými knihovnami a začala digitalizovat knihy z jejich sbírek, včetně těch, které jsou pod ochranou autorského práva v USA i jinde. Google říká, že jeho digitální knihovna má sloužit především ke zpřístupnění nedostupných knih široké veřejnosti. Naskenováno už je sedm milionů knih od 20.000 nakladatelů.

Asociace amerických autorů, Asociace amerických nakladatelů s několika autory a vydavateli podali proti Googlu společnou žalobu pro porušení autorských práv. Po dlouhém jednání se obě strany dohodly na takzvaném vyrovnání, které stanovuje pravidla, za nichž může Google naskenované knihy zveřejnit.

Vyrovnání musí ještě schválit americký soud. Okresní newyorský soud stanovil jednání na 8. října a proti jeho rozhodnutí nebude odvolání, říká Pistorius. Podle vyrovnání smí Google vystavit na internetu texty knih, které nejsou komerčně dostupné v USA, což jsou ale téměř všechny evropské knihy. "Vyrovnání se nedá sladit s naším právním řádem," uvedl český nakladatel.

Knihy na netu 

Autor i nakladatel může Googlu vystavení svých knih zakázat, musí ale přistoupit k vyrovnání. Dokud tak neučiní, má Google právo text jeho knih, pokud není k dostání v amerických knihkupectvích, vystavit i prodávat. "Taková praxe ale naprosto odporuje zásadám autorského práva zakotveným v Bernské úmluvě, signované i USA," říká Pistorius.

Knihy by byly přístupné nejen americkým uživatelům, ale čtenářům po celém světě, tedy i v zemích, kde byly vydány a kde se prodávají. Digitalizované texty pak bude možné snadno kopírovat a podle Pistoria knižnímu trhu hrozí to, co se stalo s hudebním průmyslem po rozšíření digitalizace. Na Googlu je naskenována i řada knih českých autorů.

Čeští nakladatelé zatím nepřipravují právní kroky, nemohou totiž podat žalobu, protože autorská práva českých autorů či nakladatelů porušena dosud nebyla; Google má jejich díla naskenována, avšak knihovnu zatím nespustil, a díla tak neprodává, uvedl Pistorius.

Google slibuje umožnit vlastníkům autorských práv přijímat kompenzaci z online přístupu k jejich dílům. Google se také zavázal zaplatit 125 milionů dolarů na vytvoření registru knižních práv a vyřešení stávajících požadavků autorů. Ve vyrovnání Google navrhuje platit držitelům práv 63 procent ze všech zisků z užití jejich děl prostřednictvím registru.