Po neúspěšné snaze uspořádat co nejdříve předčasné volby vrhli politici své úsilí do sestavování státního rozpočtu. Vláda minulý týden sice schválila rekordní deficit 230 miliard, ale ministr financí má připraven balík opatření, který by měl schodek snížit o desítky miliard.

Janotovy úsporné návrhy měl ve středu projednat vládní kabinet. Vzhledem k předchozímu vývoji na politické scéně, ale ministři rokování přerušili. Čeká se na výsledek pátečního jednání stranických expertů na ministerstvu financí. Ve středu odpoledne návrhy na úspory posoudí ekonomičtí ministři.

Podle neoficiálních informací vláda o škrtech s definitivní platností rozhodne nejdříve v pondělí 21. září. Kabinet Jana Fischera přitom snížením deficitu přinejmenším na 170 miliard podmiňuje svoje další působení.

Balíček zahrnuje například zvýšení sazeb DPH, některých spotřebních daní, dědické daně, zvýšení stropu, po jehož dosažení lidé neplatí sociální pojištění, ale také krácení mateřské, rodičovské, porodného, nemocenské, přídavku na dítě a sociální služby. Zaměstnavatelů by se dotklo zachování sazby pojistného na nemocenské pojištění placeného zaměstnavateli ve výši 2,3 procenta, klesnout měla na 1,4 procenta, a také návrh, aby zaměstnancům platili tři týdny nemoci, nikoli dva, jak je tomu dosud.

Komise stranických odborníků

Na páteční odpoledne si Janota ke společné schůzi pozval zástupci jednotlivých politických stran. Vznik expertní skupiny původně iniciovala Sociální demokracie. "Vítám, že pan ministr Janota reagoval takto promptně na naši včerejší (úterní) výzvu k jednání," řekl stínový ministr financí ČSSD Bohuslav Sobotka, který bude stranu zastupovat.

Naproti tomu poslanec ODS Michal Doktor se ke vzniku komise staví velmi zdrženlivě. "Nemyslím si, že je třeba sestavovat nějaké těleso a už vůbec není možné, aby něco takového organizovala sociální demokracie. Co když se zítra třeba špatně vyspí?" řekl ČTK. Předseda ODS Mirek Topolánek podle Doktora svolal na čtvrteční odpoledne jednání ekonomických odborníků strany se členy bývalé Národní ekonomické rady vlády. "Řekneme si něco o prioritách, které budeme posléze prosazovat na úrovni parlamentu," dodal Doktor.

Trhy už si na politický chaos zvykly, odklad voleb neřeší - čtěte ZDE

Straničtí šéfové se v úterý večer v televizní debatě shodli, že je nutné přijmout protikrizový rozpočet pro rok 2010. Na jeho podobě i způsobu schvalování ale jakákoli shoda neexistuje. Každá ze stran má jiné představy. Z postojů politických stran podle ministra Janoty vyplývá, že dosáhnout dohody bude velmi komplikované.

"Chtěl bych, aby to řešení na straně daní a na straně výdajů bylo vyrovnané, aby, pokud to přeženu, koruna zvýšených daní se projevila korunou snížených výdajů. Myslím, že toto je v dané chvíli asi maximum možného," řekl Janota ve středu po setkání s prezidentem Václavem Klausem, který jeho balík opatření podporuje.

Schvalovat balík jako celek, nebo po částech?

Lídři parlamentních politických stran se po středečním debaklu záměru uspořádat na podzim předčasné volby na nutnosti přijetí protikrizového rozpočtu pro rok 2010 shodují. Na jeho podobě i způsobu schvalování ale jakákoli shoda neexistuje. Pokud rozpočet sněmovnou neprojde, bude Česko v roce 2010 hospodařit s rozpočtovým provizoriem.

Představitelé levicových stran dávají jasně najevo, že navrhovanou podobu balíku odmítají přijmout jako celek. "Je naprosto nepřijatelné hlasovat o balíčku vcelku, když ani přesně nevíme, co obsahuje," uvedl předseda ČSSD Jiří Paroubek ve středu na Žofínském fóru. S některými Janotovými návrhy nesouhlasí, a naopak chtějí přijít s vlastními řešeními. Nesouhlasí s navrhovanými škrty na výdajové straně rozpočtu a chtějí posílit příjmovou stránku, tedy výběr daní.

Schodek rozpočtu na příští rok 230 miliard korun je podle ČSSD v době krize nepřijatelný, chtějí ho snížit na 160 až 180 miliard korun.

ODS: Snížit platy státních zaměstnanců až o 10 procent

Podle ODS by balíček měl být schválen vcelku a ve zkrácených termínech a vláda by s ním měla spojit žádost o důvěru. Předseda strany Mirek Topolánek ve středu předestřel, že například platy ve veřejné sféře by měly klesnout o tři až deset procent. Odmítl také daňovou progresi, jíž označil za populistickou. Jde pode něj jde proti smyslu ekonomického cyklu. "V situaci, kdy očekáváme oživení, tak naopak potřebujeme vysokou motivací těch aktivních lidí, aby nastartovali oživení daleko rychleji, než by normálně při vysokém zdanění bylo možné," uvedl Topolánek. 

Lidovci navrhují jednání na neutrální půdě, kde by bylo dosaženo dohody o definitivní podobě balíčku, který by pak mohl být schválen jako celek. Možné je podle nich škrtat například na ministerstvu obrany. Podle zelených bude pro rozpočet možné hlasovat, pokud bude vycházet z návrhů Národní ekonomické rady vlády. Pro přijetí návrhů, které zahrnují zvýšení daní i škrty v sociálních dávkách, se vyslovila TOP 09.