Dohoda mezi ODS a ČSSD na snížení rozpočtového schodku pod 170 miliard nakonec nemusí být až tak beznadějná, jak se ještě před několika dny zdálo. Sociální demokraté totiž ve čtvrtek vůbec poprvé připustili, že jsou ochotni jednat i o škrtech v sociálních dávkách. Právě nesmiřitelný postoj ČSSD k sociálním škrtům byl přitom zatím velkou překážkou jakéhokoli kompromisu.

"Záleží na tom, jestli vláda vyjde vstříc našim návrhům v oblasti progresivní daně, a také, že nebude zvyšovat nižší sazbu DPH. Pokud ano, tak jsme schopni se o rozsahu některých sociálních škrtů bavit," řekl HN místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Postoj sociálních demokratů k Janotovu balíčku je přitom klíčový. Pokud ho socialisté nepodpoří, tak při současných počtech ve sněmovně téměř jistě neprojde.

Zároveň ale Sobotka upozorňuje, že socialisté při dnešním prvním jednání parlamentních stran s ministrem financí Janotou určitě nebudou souhlasit se snížením přídavků na děti a budou žádat jednorázové zvýšení důchodů o 2400 korun. "O návrzích ministra Janoty v sociální oblasti jsme ochotni se bavit. Chceme ale, aby jakékoli škrty co nejméně dopadly na rodiny s dětmi," dodává Sobotka.

O konkrétním taktice ČSSD pro odpolední vyjednávání s Eduardem Janotou se ráno poradilo vedení strany. Zopakovalo především již dříve avizované požadavky - například snížení platů ústavních činitelů o pětinu nebo valorizaci důchodů v průměru nejméně o 200 korun. Více peněz pro seniory ale vláda uvolnit nehodlá.

Všechna úsporná opatření by podle názoru sociálních demokratů měla platit jen jeden či dva roky. To by podle nich přispělo ke konsensu mezi stranami.  

Slevy na pojištění skončí

Socialisté také požadují, aby vláda od nového roku zvedla daně firmám a zrušila slevu na sociálním pojištění, která byla vlajkovou lodí protikrizového balíčku vlády Mirka Topolánka. "Jen zrušení slev na sociálním pojištění by přineslo do rozpočtu 18 miliard korun. Rozsah sociálních škrtů by díky tomu mohl být mnohem nižší, než jak navrhuje ministr Janota," myslí si Sobotka.

ODS je docela překvapivě ochotná o zrušení slev na sociální pojištění pro příští rok vážně jednat. Zrušení slev dokonce navrhli i zástupci zaměstnanců a zaměstnavatelů. "Slevy už do velké míry svůj cíl splnily, protože platí zpětně od začátku roku. Díky tomu zůstane letos firmám 18 miliard korun navíc, což pomohlo zachránit mnoho pracovních míst. Pokud ale na nich netrvají ani samotní podnikatelé, tak jsme o jejich zrušení ochotni jednat," říká místopředseda ODS Petr Nečas.

I kdyby se ODS a ČSSD na zrušení slev na pojištění shodly, jednání mezi parlamentními stranami budou v každém případě ještě dost složitá. ODS odmítá návrhy ČSSD na vyšší daně pro nejbohatší i vyšší daně pro firmy. A místo toho navrhuje zvýšit nižší sazbu DPH, s čímž zase nesouhlasí sociální demokraté.

Představitelé ODS se s ministrem Janotou ve sešli již čtvrtek. Šéf státní kasy jim představil detaily svých úsporných opatření pro příští státní rozpočet. Proti původním informacím není v balíčku úspor omezení stavebního spoření, naopak obsahuje návrh na zvýšení obou sazeb daně z přidané hodnoty o jeden procentní bod a návrh na zvýšení daně z nemovitostí. Zvýšení DPH by mělo být jen pro příští rok. ČTK to po jednání řekl poslanec ODS a účastník schůzky Michal Doktor.

Rozpočet schvalovaný ve zrychleném režimu

Poslanecká sněmovna podle slov předsedy Miloslava Vlčka by se měla balíkem úsporných opatření rozpočtu zabývat na schůzi příští čtvrtek. K definitivnímu hlasování pak může po projednání výborů dojít v pátek. Sněmovna bude rozpočet schvalovat v režimu legislativní nouze. Namísto tří bude pouze jedno čtení, poslanci ale budou moci předkládat pozměňovací návrhy.

Také Senát přislíbil premiérovi co nejrychlejší projednání příslušných návrhů. "Pokud ze sněmovny přijdou zákony, které umožní, aby rozpočet měl maximálně 170 miliard minus, tak uděláme maximum pro to, abychom zkrátili projednávání tady u nás," uvedl v pátek předseda Senátu Přemysl Sobotka. Vláda musí návrh rozpočtu předložit sněmovně do 30. září. Pokud jej parlament do konce roku neschválí, bude stát i kraje hospodařit podle rozpočtového provizoria.  

Fischer: Dohodněte se

Mirek Topolánek se s Jiřím Paroubkem zatím neshodne ani v tom, jak má vláda celý úsporný balíček předložit. Zatímco ODS chce, aby ho předložila vláda jako celek, ČSSD trvá na tom, aby premiér Jan Fischer předložil návrhy na snížení schodku jako jednotlivé návrhy.

Na dohodu mezi ODS a ČSSD ve čtvrtek přitom znovu tvrdě zatlačil i premiér Jan Fischer. Znovu totiž nepřímo pohrozil, že pokud se hlavně obě největší strany, které mu daly důvěru, nedohodnou na snížení schodku z 230 na 160 až 170 miliard, tak s premiérováním skončí. "To je skutečně velice kritický bod. Těch 160, 170 miliard kdyby neprošlo, tak budu skutečně osobně vážit další kroky," řekl po čtvrtečním jednání s prezidentem Václavem Klausem Jan Fischer.

Ke schválení výrazných úspor pak parlamentní strany vyzval i prezident Václav Klaus. "Klíčovým rozhodnutím v této chvíli je vytvoření maximálně úsporného státního rozpočtu na příští rok," řekl Klaus.