Podle Obamy souvisí rostoucí míra averze vůči jeho politickým rozhodnutím a plánům s protivládními náladami.

"Existují lidé, kteří mne nemají v oblibě z rasových důvodů? Určitě existují. Ale to není tím hlavním problémem," řekl Obama. "Myslím si, že spíš existují lidé, kteří jsou proti vládě. Přetrvávající debata v naší zemi se vždy vyostří v době změn."

V posledních týdnech podle průzkumů veřejného mínění klesla Obamova obliba mezi Američany zvlášť kvůli jeho plánu na reformu zdravotnictví a v souvislosti s některými ekonomickými rozhodnutími. Řadu výhrad mají vůči prezidentově úmyslu přeměnit systém zdravotní péče a zajistit zdravotní pojištění pro téměř 50 milionů nepojištěných Američanů také opoziční republikáni.

James Carter tento týden uvedl, že za tímto odporem stojí do jisté míry rasismus. Podle Cartera "u mnohých (lidí v USA) existuje utkvělý pocit, že Afroameričan by neměl být prezidentem". "Směřování k rasismu stále existuje a myslím, že to vybublalo na povrch nejen na jihu (USA), ale v celé zemi," řekl exprezident v televizi NBC.

Obama ale Carterův názor odmítá. "Rasismus je, a vždy byl, velmi prchlivým tématem v naší společnosti," uvedl prezident. Současnou kritiku namířenou proti jeho osobě přirovnal k situaci bývalých amerických prezidentů Franklina Roosevelta a Ronalda Reagana. "O něm říkali podobné věci jako o mně - že byl komunistou a socialistou," podotkl Obama k někdejší kritice Rooseveltovy politiky.

Obama je první americkým prezidentem tmavé pleti. Do úřadu nastoupil začátkem letošního roku. Jeho celkové hodnocení u veřejnosti se od té doby zhoršilo. Zatímco v červenci nesouhlasilo s jeho celkovým výkonem 42 procent, dnes už je to 49 procent lidí.