Nejlepším komediálním seriálem byl na galavečeru amerických cen Emmy vyhlášen 30 Rock, mezi dramatickými seriály zvítězil Mad Men. Obě díla patřila ve svých kategoriích k favoritům. Seriál 30 Rock vyhrál již potřetí v řadě, Mad Man podruhé.

V hlavních hereckých kategoriích si ocenění udělované americkou Akademií televizních umění a věd (ATAS) odnesli Alec Baldwin (30 Rock) a Toni Colletteová (United States of Tara) za komediální seriál a Glenn Closeová (Damages) a Bryan Cranston (Breaking Bad) za účinkování v dramatické sérii. Baldwin a Cranson cenu získali už loni.

V Česku známé seriály bodovaly ve vedlejších hereckých rolích. V kategorii dramatické tvorby se radovali Michael Emerson (Ztraceni) a Cherry Jonesová (24 hodin), mezi komediálními seriály uspěl Jon Cryer (Dva a půl chlapa).

Seriál 30 Rock z prostředí televizního vysílání měl 22 nominací, nakonec jich v pozlacenou sošku proměnil pět. Vedle Baldwina byla horkým favoritem na cenu za nejlepší herecký výkon v hlavní roli i scenáristka tohoto seriálu Tina Feyová. Na rozdíl od kolegy se jí ale nepodařilo zopakovat loňský úspěch a pro cenu si došla australská herečka Toni Colletteová, známá z komedií Jak na věc nebo Malá Miss Sunshine.

Feyová se nakonec na pódiu objevila dvakrát, aby převzala ocenění za nejlepší komediální seriál a cenu pro nejlepšího hostujícího herce za napodobení bývalé aljašské guvernérky Sarah Palinové v pořadu Saturday Night Live.

"Díky, že nás stále vysíláte, i když jsme dražší než talk show," poděkovala s humorem společnosti NBC, která seriál 30 Rock vyrábí.

Druhý velký favorit letošního klání, seriál z prostředí reklamní agentury 60. let Mad Men si z 16 nominací odnesl tři ceny. Loni se zapsal do historie americké televizní tvorby, když se stal první televizní sérií vyráběnou jinou kabelovou televizí než HBO, která zvítězila v kategorii dramatu.

ATAS udělovala ceny Emmy v noci na pondělí SELČ už po jednašedesáté.

Související